Арменци, евреи, турци, роми и чужди студенти от всички краища на света се включват в Международния ден на майчиния език

Шекспир ще звучи на 32 езика сред древните мозайки на Малката базилика в Пловдив. Така българи, арменци, евреи, турци, роми и чужди студенти от всички краища на света ще отбележат Международният ден на майчиния език на 21-и от 18 часа. Участие са заявили и сдруженията на живеещите в града руснаци, украинци, италианци.

Те ще подготвят типична за своята държава кратка презентация – песен, танц, поезия, обичай, ритуал. На финала всички заедно отправят послание. За всички са предвидени грамоти за участие.

Празникът ще мине под знака на Шекспир. През 2019 г. се навършват 455 години от рождението на прочутия драматург, преведен на почти всички официални писмени езици. Избран е цитат от една от най-популярните му пиеси – „Хамлет” – „Да бъдеш или да не бъдеш – това е въпросът”. Той ще прозвучи първо в оригинал на английски, а след това на български, турски, арменски, иврит, ромски, руски, украински, френски, китайски, немски, италиански, испански, гръцки, чешки, полски, сръбски, шведски, арабски, кюрдски, молдовски, персийски, японски, хинди, пенджаби, пущу, монголски, тай, тагалог, азарбейжански, казакски, албански.

Началото ще бъде дадено с емблематичното стихотворение на Иван Вазов „Българският език”. По-непознатите за пловдивската публика националности – ЮАР, Монголия, Япония, ще се включат в същинската културна програма, за да представят характерни елементи от техния фолклор и традиции.

Членовете на консулския клуб пък се включват с мисъл на популярна личност от държавата, която представляват, изречена на техния език.

Това е второто издание на празника. През 2018 година събитието мина под знака на Екзюпери. Международният ден на майчиния език, обявен от Генералната конференция на ЮНЕСКО на 17 ноември 1999 г., се отбелязва ежегодно от 2000 година насам. Тази дата е избрана в памет на събитието 21 февруари 1952 г., когато в Дака, столицата на днешен Бангладеш, от куршумите на полицейски служители са били убити студенти, участвали в демонстрация за защита на родния си език. Те са поискали бенгалският да се признае за официален в страната.

Днес в света се говори на повече от 6000 езика. 2500 от тях са застрашени от изчезване, като 33 са европейски.