Традицията в Асеновград повелява на Еньовден малките момиченца да се обличат като булки и да се "венчават" за Слънцето. Вярва се, че калиничките, наричани още слънчови невести, носят здраве, късмет и благополучие.
Народният обичай започва в двора на Етнографската къща, където момиченцата вадят оставените в "мълчана вода"нишани и минават за здраве под магичния Еньов венец. В 9 часа е началото на празничната литургия в храм "Св. Николай Чудотворец", а час по-късно тръгва традиционното литийно шествие на малките калинички до параклиса "Света Богородица - Въведение". Шествието завършва в Градския парк с музикална програма.
Тази година празникът Еньовден продължава с новия културно-развлекателен проект "Красотата на Асеновград", който включва конкурси за Малка Мис и Мистър Асеновград и Мис Асеновград, като победителите ще представят града в националната надпревара Малка Мис и Мистър България и Мис България.
Прочетете още
- 17:06 Отцепиха главната улица в Пловдив СНИМКИ
- 18:00 Кражба без капка съвест: Мъж обра баща с дете и тръгна да тегли пари СНИМКИ
- 19:15 Доброволци от "Браво Пловдив" ремонтираха компрометиран участък до кампуса на ПУ СНИМКИ
- 19:00 Такси блъсна дете в Русе и избяга – ММА боец заплаши с протести, ако шофьорът не бъде открит