„Поемайки поста на министър на правосъдието, го направих със съзнанието, че всички служители в Министерството и неговите структури следва да схващат работата си като служба, а не като привилегия”, това заяви министър Николай Найденов по време на брифинг. Той обяви, че е установил „фрапиращи и недопустими практики” в Агенцията по вписванията и е предложил на премиера освобождаването на изпълнителния директор Даниела Митева.
Още в първия си работен ден правосъдният министър е изискал всички налични доклади от инспектората и вътрешния одит, за да се запознае със състоянието на ведомството. Резултатите за Агенцията по вписванията той определи като изключително притеснителни. „Институцията е стратегическа структура, а нейната дейност практически касае живота на всеки един български гражданин и бизнес”, подчерта Найденов.
Проверката е показала, че 60% от щатните бройки в общата администрация са празни. „Практически агенцията функционира без елементарен административен гръбнак, като липсват главен секретар, заместник-директори, ръководство на финансовия отдел и служител по сигурността на информацията”, изброи министърът. Той допълни, че „финансите са в безпорядък, активите се осчетоводяват неправилно, а при обществените поръчки има трайни слабости”. Освен това регистърът по несъстоятелност не е въведен, а в публичното пространство са се появили данни за изхвърлени документи с лични данни.
По думите му сигнали за тези нередности са постъпвали в Министерството още през 2024 и 2025 година, като проверяващите са били съзнателно възпрепятствани от изпълнителния директор чрез забавяне на данни и предоставяне на невярна информация. В официален доклад на инспектората е било препоръчано незабавно освобождаване на директора и сезиране на Софийската градска прокуратура. Тези препоръки обаче не са били изпълнени. „Нещо повече, изпълнителният директор е получавал тримесечни оценки за своята работа, чието словесно изражение се състои в изключително изпълнение или много добро изпълнение, зад което стоят получаването на понякога петцифрени бонуси”, разкри Найденов, цитиран от Нова.
„Всички препоръки от одитните доклади ще бъдат изпълнени, включително чрез сезиране на компетентните органи и Софийската градска прокуратура”, увери правосъдният министър.
Очаква се новото ръководство на Агенцията по вписванията да бъде обявено в рамките на утрешния ден, след като премине процедурата по съгласуване с министър-председателя.
Прочетете още
- 08:55 Дърво се прекърши и блокира ул. "Поп Манол" в Пловдив СНИМКИ
- 11:00 Бездомно куче нападна мъж в Белово, граждани се оплакват от липса на мерки СНИМКА
- 10:53 Автомобил изгоря до голям търговски център в София СНИМКИ+ВИДЕО
- 10:00 "За тези неща се глобява": Гневни реакции след празненство на детска площадка СНИМКА