И тази година, преди Коледа, отново ще се проведе традиционната кръводарителска акция. Мястото е РЦТХ - Стара Загора на ул. "Армейска" 18А, началният час е 8:00 на 17 декември.

А ето ги и най-често задаваните въпроси, свързани с кръводаряването:

1. През какъв период от време може да се дава кръв?

Между две кръводарявания трябва да са минали поне два месеца.

2. Какво количество кръв се взема?

Стандартното кръводаряване е от 410 до 490мл. Обикновено при едно кръводаряване се вземат средно 450 мл. кръв.

3. За колко време се възстановява взетата кръв?

Кръвта възстановява обема си в рамките на 48 часа. След това се активизира производството на млади еритроцити и нивото на хемоглобина от преди кръводаряването се достига за около 30-40 дни.

4. Какви са изискванията, за да стане човек кръводарител?

Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, за когото лекар прецени, че кръводаряването не застрашава здравето му и дарената от него кръв е безопасна за болните, които се нуждаят от нея, може да стане дарител.

Мъжете могат да даряват кръв 5 пъти в рамките на една календарна година, а жените – 4 пъти, като интервалът между две кръводарявания трябва да бъде минимум 2 месеца. Жените трябва да не са в менструален цикъл, а също и да не са бременни или кърмачки.


5. Кой не може да дарява кръв?

Не се допускат хора, които страдат от заболявания като СПИН, хепатит, сифилис, туберкулоза, токсоплазмоза, бруцелоза, отосклероза и Мениеров синдром, бронхит, алергии, хроничен остеомиелит и деформации на костите, ревматизъм, язва на стомаха или дванадесетопръстника, псориазис, екземи по кожата, глаукома и т.н.

Противопоказани са всички остри заразни болести (през време на боледуването и реконвалесцентния период). Хората, които са имали контакт със заразно болни – за период, равен на инкубационния, също не могат да даряват кръв. Проблем е наличието на сърдечно-съдово заболяване, тропически инфекции, костно-мозъчни, бъбречни и чернодробни прблеми.

Кръводаряване не се извършва и в случаи, когато по преценка на лекаря или освидетелстващото лице този акт на съпричастност представлява опасност за здравето на дарителя.

6. Как да се подготвим за кръводаряването?

Два-три дни преди акта на кръводаряване човек трябва да се храни редовно и разнообразно – това заздравява силите на организма и повишава качеството на кръвта. Кръводаряването не трябва да се извършва на гладно. Кръводарителя трябва да е сигурен, че е здрав и отпочинал. След кръводаряването се приемат повече калорични течности и храни.

7. Какво се препоръчва след кръводаряване?

Компресивната превръзка следва да остане на ръката Ви най-малко 2 (два) часа.

Препоръчваме да не пушите най-малко 2 (два) часа след приключване на кръвовземането.

Не натоварвайте ръката на убождането най-малко 4 (четири) часа след приключване на кръвовземането.

Постарайте се да приемате повече калорични течности и храни в първите 3 (три) дни след кръвовземането. През първите 24 часа обемът на взетата кръв се възстановява напълно. Вегетарианската храна не пречи за възстановявянето.

В първите часове след кръводаряването отбягвайте силно задимени, с висока температура и влажност помещения.

Тези от Вас, които извършват професионално или любителски рискови дейности (пилотиране на самолети, управление на автобуси или влакове, работа с кранове, качване на подвижни стълби или скелета, делтапланеризъм, катерене и гмуркане), следва да изчакат най-малко 12 часа, преди да се върнат към тях.

При появили се случайно оплаквания от Вашето здраве, които свързвате с процеса на кръводаряване, моля, позвънете на тел. +359 2 9210 477 в рамките на работното време на НЦТХ или се обърнете към Вашия личен лекар.

8. Може ли кръводаряването да ми навреди?

Не. Кръводаряването може да се окаже опасно само ако сте скрили важна информация от лекаря по време на прегледа: например прекаран инфаркт, тежка травма на главата в миналото, епилепсия, тежко чернодробно заболяване, прием на медикаменти и т.н. Но дори и тогава не е сигурно, че кръводаряването ще има някакъв неблагоприятен ефект. Просто не крийте информация от нас и ни оставете да преценим дали сте подходящ за кръводарител. Повярвайте, ние нямаме интерес да връщаме кръводарители. И без това са твърде малко.


9. Какви изследвания се правят на взетата кръв?

С всяка единица кръв, която се взема, се вземат и две придружаващи – „сателитни” проби. От едната сателитна проба се изследва отново кръвната група на пациента и Rh фактора. От втората се правят изследванията на така наречените „трансмисивни инфекции”: Хепатит В, Хепатит С, HIV и сифилис.

10. Може ли да получа резултатите от изследванията си?

Разбира се. Това е ваше законово право. Може да научите резултатите устно, ако дойдете лично в РЦТХ-Варна, поне 2 работни дни след кръводаряването или в ОТХ Шумен, Търговище, Добрич и Силистра 2 седмици след кръводаряването. По обясними причини такава информация не даваме по телефона или на други хора. Можете също да поискате резултатите си в писмен вид.

11. Ако съм дарявал кръв преди, присъствам ли в компютърната система?

Зависи. РЦТХ Варна води регистър на всички кръводарители от 2007 година. Ако сте дарили в област Варна кръв от 2007г. насам, то присъствате в регистъра и може да бъдете открит там – заедно с всички данни от предишното ви кръводаряване. В Шумен водим такъв регистър от 2005 година. Сега е създадена Национална информационна система (от юни 2014г.) и всеки кръводарителен център в страната ще има достъп до данните от предишните ви кръводарявания.

12. Каква е процедура за даряване на кръв?

Попълва се въпросник относно вашето здравословно състояние.

Следват:

Преглед и личен разговор с лекар.

Предварително изледване на кандидат кръводарителя - вземат се няколко капки кръв от пръста за експресно определяне на кръвна група и хемоглобин. Ако хемоглобинът е под 125 г/л за жените и под 135 г/л за мъжете, кръводаряването не се разрешава.

Кръводаряване - количеството на дарената кръв е между 405 и 450 мл. Сакът, в които тя се събира, има специален разтвор с обем 63 мл. Той подържа живота на кръвните клетки и благодарение на него кръвта и кръвните съставки запазват лечебните си качества в срок до 36 дни.

Важно: Ако по време на кръводаряването дарителят се почувства зле, процесът на кръвовземане се преустановява. В този случай дарената кръв няма качества да се прелее на пациент, но не се изхвърля. Използва се за производство на кръвни продукти с определен лечебен ефект.

Важно за кръводаряването:

Съгласно нормативната уредба в Република България дарената кръв се използва за лечение на пациенти само в пределите на страната (в редки изключения и за тежко пострадали наши сънародници в чужбина).Всички консумативи, които се използват по време на кръводаряването са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба. Не съществува никаква възможност от заразяване със СПИН или друга инфекция, предавана по кръвнен път. Кръводаряването е полезно. То стимулира процес на обновяване на кръвните клетки и увеличава защитните сили на организма. Кръводарителите получават 2 дни платен отпуск (чл. 157, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда), подкрепителна закуска и подарък, а при излично изявено желание и резултатите от направените изследвания за СПИН, хепатит В и С, сифилис и кръвна група.