Петима души бяха ранени, включително един тежко, след като пътнически влак дерайлира в югозападната част на Швейцария след удар от мощна лавина, съобщиха местните власти. Инцидентът стана в понеделник сутринта около 7:00 ч. местно време в района близо до село Гопенщайн в кантон Вале, част от линията между Гопенщайн и Хотен, по която пътуват влакове между Берн и Бриг.
Лавината е паднала върху линията, като е повлияла пряко на движещата се композиция – регионален RegioExpress на железопътния оператор BLS. Влакът е превозвал около 29 души, когато снежната маса е ударила и е причинила излизане от релсите.
Петима пътници са получили наранявания при инцидента. Една от пострадалите е била откарана с линейка и хеликоптер до болница в Сион, където получава допълнителна медицинска грижа. Останалите четирима са прегледани и лекувани на място от екипите на спешна помощ и не се налага хоспитализация към момента.
Всички пътници са били евакуирани безопасно от мястото на дерайлирането. На място са работили спасителни екипи, включително линейки, хеликоптер, пожарникари, планински спасители и специализирани влакове за подпомагане на операциите.
Движението по железопътната линия в района е временно спряно, а операторът BLS и швейцарските железници обявиха, че услугите ще останат нарушени поне до следващия ден, докато участъкът бъде обезопасен и възстановен. Разследване е започнато от прокуратурата с цел установяване на точните причини за инцидента и защо лавината е ударила точно в този участък.
Швейцарските служби за предупреждение за лавини и метеорологичните служби бяха издали висок риск от лавини (категория 5) в много части на Алпите заради обилни снеговалежи и силни ветрове в дните преди инцидента. Това увеличава опасността от такива природни явления по жп линии, пътища и туристически пътеки в планинския регион.
Инцидентът идва в момент, когато цялата Алпийска верига е подложена на изключително тежки метеорологични условия, с множество лавинни произшествия и тежки влияния върху транспорта и безопасността на хората.
Прочетете още
- 12:00 Ако бяхме на матура: Ето кои са авторитетите днес за GlasNews
- 09:00 Забравено детско колело осъмна захвърлено в боклуци и фекалии в Нови Искър
- 11:00 Нови разкрития за момичето и момчето, паднали от петия етаж на блок в Благоевград*
- 13:00 Таксиджия разгневи мрежата с ВИДЕО, на което се кара на младо момиче: "Селянко, овцо, що си паркирала тук"