Моментът, когато враждуващите страни в Украйна просто ще изчерпят военната си техника, в някои отношения не е далеч, особено ако става въпрос за танкове и други наземни превозни средства, коментира в „Мидиъм” военният анализатор Жолт Лазар.

Той използва проверените данни за загубите на руската и украинската армии, събирани и верифицирани от холандския портал „Орикс”, както и информацията за двете военни сили отпреди началото на войната.

 Загубата на около 50% от военното оборудване вече може да бъде фатална, подчертава Лазар. Ако настоящите тенденции се запазят това ще се случи в края на лятото или началото на есента.

Путин: В ядрена война няма да има победители

Това важи особено за украинската армия, където загубите на тежко въоръжение, като например танкове и самолети имат критично значение, въпреки военната помощ оказвана от Запада.

САЩ се опитват да не провокират Русия и дават на Украйна основно оръжия, които не могат да бъдат използвани за широкомащабни офанзивни действия. Изключение правят артилерийските системи, като HIMARS, но броят на доставените такива е много малък - едва 16 и освен това те не са съоръжени с далекобойни ракети, чиито обхват може да надхвърля 300 км.

Следователно, вероятно новата основна цел на Русия в момента е да „обезкърви” украинската армия до степен, в която тя няма да има достатъчно военно оборудване, за да продължи войната, посочва Лазар.

От своя страна руските войски разполагат с много по-големи запаси от военна техника и муниции, като могат да използват дори останалите от СССР наличности. Те вече правят това, като изпратиха на южния фронт остарели танкове Т-62 - платформа от шейсетте години на миналия век.

СНИМКИ показаха щетите от взривовете в руската база "Саки"

Настоящата руска стратегия, смята Лазар, за разлика от големите амбиции в първата фаза от инвазията, изобщо не е нереалистична, тъй като Украйна има много по-малки военни резерви.

Проблемът за Русия е, че заради санкциите на Запада, нейната индустрия не може да заменя техниката, загубена на бойното поле или това става много бавно. Ето защо тази тактика създава риск и за руската армия.

До вчера доказаните загуби на бойна техника са 1 476 единици за Украйна и 5 139 единици за Русия или в съотношение 1 към 3,48. Тези числа не дават пълната картина. Тоест и украинските, и руските загуби със сигурност са по-големи. А част от загубите и на двете страни не могат да бъдат независимо проверени и верифицирани. Както Русия, така и Украйна не съобщават пълни данни за своите армии и преувеличават щетите, нанесени на противника. Тоест официално изнасяната от Киев и Москва информация е на практика неизползваема.

Многократно по-големите загуби на руските въоръжени сили се дължат основно на тактическото развитие на военните действия. В повечето случаи Русия атакува, а Украйна се отбранява, което увеличава руските и ограничава украинските загуби на бойното поле.

Лазар отбелязва, че в сравнение с първоначалните предположения, че Русия ще окупира Украйна до дни, фактът, че украинските сили все още се съпротивляват, вече е голямо постижение. С това приключва и легендата за непобедимата руска сила. Поне засега.

Все още е трудно да се каже кой ще победи, а и зависи как точно дефинираме победата, информира "Вести". Но две неща са сигурни - за успех Украйна разчита на западната военна помощ, докато Русия е ограничена от собствената ѝ способност да замени загубеното оборудване и от темпото на производство на военна техника.

Според Лазар споразумение за прекратяване на огъня, което ще превърне военния конфликт в такъв с ниска интензивност, е вероятно преди зимата, тъй като тогава и двете воюващи страни няма да имат необходимото количество военна техника за мащабни офанзиви.