24-годишен мъж открадна лек самолет Cessna 172 от летището в унгарския град Калоча, излетя без разрешение и се насочи към единствената атомна електроцентрала в страната. Заради опасния полет унгарските военновъздушни сили вдигнаха два изтребителя Gripen.
Инцидентът е станал рано сутринта на 29 август. Военните радари засекли самолета, докато летял към АЕЦ „Пакш“, и дежурната двойка изтребители от базата в Кечкемет незабавно излетяла, съобщи министърът на отбраната Ромулус Русин-Сенди.
Атомната електроцентрала „Пакш“ е единствената в Унгария и е обект със стратегическо значение. За граждански самолети е забранено да навлизат в радиус от три километра около централата и на височина под 6000 метра.
Няколко минути след задействането на изтребителите Cessna-та извършила аварийно кацане в слънчогледова нива край село Гериен. При удара колесникът се счупил и самолетът останал наклонен върху едното си крило.
Gripen-ите открили повредената машина и останали да кръжат над мястото до пристигането на спасителен хеликоптер и наземните екипи. При инцидента няма пострадали, съобщава Euronews Hungary.
След аварийното кацане младият мъж изоставил самолета и тръгнал пеша по път №512. Според унгарската полиция той се държал неадекватно. Шофьор спрял, за да му помогне, но мъжът се качил в автомобила и направил опит да потегли с него. Пътник в колата успял да го спре.
Полицаите задържали 24-годишния заподозрян минути по-късно. По предварителни данни той бил пиян, а експерти проверяват дали е употребил и други упойващи вещества.
Срещу него се води разследване за противозаконно отнемане на превозно средство и други престъпления. Полицията ще поиска да бъде оставен в ареста. След случая властите са започнали съвместна проверка на летището в Калоча, която ще бъде последвана от проверки и на други летища в страната.
Засега няма доказателства, че младият мъж е възнамерявал да атакува атомната електроцентрала. Причината да полети към „Пакш“ и да навлезе в забранената зона остава предмет на разследването. Унгарската полиция, цитирана от 24.hu, не е обявила мотив.
Превод: GlasNews
Прочетете още
- 20:00 Дама закъса на пътя Карлово-Пловдив, полицаи не останаха безучастни
- 16:00 Заслонът над Боянското езеро тъне в боклук! Кой запали маса в гората заради личен кеф
- 13:43 Бял Мерцедес се "разхлади" във водите на Искър, застигна го беля СНИМКА
- 19:00 Между бедствието и абсурда: Седмицата, в която границите изчезнаха ВИДЕО