Юрген Хабермас, един от най-влиятелните германски съвременни философи, почина на 96-годишна възраст, предадоха осведомителните агенции, като цитираха издателството „Зуркамп".
Кончината му е настъпила днес, 14 март, в баварския град Щарнберг.
Признат за един от най-изявените европейски обществени интелектуалци на 20-и век, Хабермас създава основните си трудове във Франкфурт, където кариерата му започва през 50-те години на миналия век в Института за социални изследвания под ръководството на философа Теодор Адорно.
Хабермас е роден в Дюселдорф на 18 юни 1929 г. Изучава философия, психология, литература и икономика в Гьотинген, Цюрих и Бон.
Неговият „политически анализ“ допринася за формирането на следвоенната интелектуална среда в Германия, като начало е поставено с публикуването на „Структурни изменения на публичността“ през 1962 г., припомня ДПА, цитирана от БТА.
Неговата „Теория на комуникативното действие“, публикувана през 1981 г., също се счита за знаково философско произведение.
В своите изследвания Юрген Хабермас често разглежда понятието за публичността и проучва организирането на демократичните общества.
Снимка: Getty Images
Прочетете още
- 19:00 "Няма маркировка, значи мога да се движа където си искам!": Шофьор засече кола в Пловдив
- 20:00 „Хотел под звездите" в Пазарджик: Паркинг се превърна в импровизиран лагер
- 17:29 Имат дом, но нямат средства да го довършат: Младо семейство с бебе се нуждае от подкрепа СНИМКИ
- 17:00 Младежи ремонтираха сами пътя, а съветът беше: „Мълчете, да не ви глобят"