Руските войски контролират около една пета от територията на Украйна, включително анексирания Кримски полуостров и територията на изток, държана от подкрепяните от Москва сепаратисти от 2014 г. насам. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски във видеообръщение пред парламента на Люксембург.
„Днес около 20% от нашата територия е под контрола на окупаторите", каза Зеленски, който отбеляза, че завоюваната от руските сили площ се е увеличила до близо 125 000 кв. км.
По думите му това е територия "много по-голяма" от тази на Бенелюкс - Нидерландия, Белгия и Люксембург взети заедно.
Зеленски също така заяви пред депутатите, че територия с повече от два пъти по-голям размер - "близо 300 000 квадратни километра" - е "замърсена" с мини и невзривени боеприпаси.
Руските сили укрепват позициите си в източната част на Донбас и се придвижват към де факто административния център на Украйна в този регион - Краматорск.
Но те се оттеглят от регионите около столицата и в североизточната част на страната, за да се съсредоточат върху офанзивата си за източния индустриален регион.
„12 милиона украинци са разселени, а повече от 5 милиона са заминали в чужбина", добави Зеленски.
Прочетете още
- 15:11 Пазарджиклия заседна на пясъка на плаж в Халкидики, дърпаха го с багер СНИМКИ
- 19:01 Нова звезда на винената карта на България: Семейна изба печели отличие след отличие
- 17:13 Загиналата на пешеходната пътека във Велико Търново е съпруга на известен художник
- 17:00 Русинова: Докато държавата работи до 17:30 ч., камионите убиват денонощно