Медийни публикации отново съобщават за напрежение между президента на САЩ Доналд Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху, но анализатори подчертават, че въпреки твърденията за остри телефонни разговори американската подкрепа за Израел остава непроменена.

Корупционна схема за $1,8 млрд.: Скандалният фонд на Тръмп предизвика буря в Сената

Според публикация на Axios Тръмп е нарекъл Нетаняху „луд“ по време на телефонен разговор и го е упрекнал за ескалацията на военните действия в Ливан. Информацията бързо беше разпространена от международни медии, но експерти отбелязват, че подобни информации за конфликти между американски президенти и израелския лидер се появяват от години.

Тръмп и Нетаняху се скараха за Иран

По думите на анализатори реалната политика е по-важна от задкулисните разногласия. Те посочват, че независимо дали става дума за администрацията на Джо Байдън или на Доналд Тръмп, Вашингтон продължава да подкрепя Израел военно и дипломатически.

Междувременно войната между САЩ и Иран, започнала през февруари съвместно с Израел, продължава да създава напрежение в региона. Затварянето на Ормузкия проток от Иран доведе до поскъпване на горивата в САЩ и засили инфлационния натиск.

Експерти смятат, че изтичането на информация за предполагаемо напрегнатите разговори може да има за цел да представи Тръмп като по-твърд спрямо Израел и да намали общественото недоволство от продължаващия конфликт.

„Това е не само война на бойното поле, но и война за общественото мнение, разузнавателна и информационна война, в която се използват полуистини и стратегически течове на информация“, коментират наблюдатели.

Въпреки публичните съобщения за напрежение между двамата лидери, към момента няма признаци за съществена промяна в политиката на САЩ спрямо Израел.

Превод: GlasNews.bg