Адвокат Марин Марковски коментира пред ПИК моралните и правни аспекти на „Апартамент гейт“, в който се наредиха имената на висши магистрати и водещи политици, в това число на президента Румен Радев, който свика Съвета по национална сигурност на тема „корупция“, но забрави въпроси на медиите, именно за да не бъде попитан за евтиния си апратмент.

Топ юристът анализира степента на отговорност и двойния аршин в подхода за понасянето й от различните представители на политическите сили, както и ефекта от това върху обществото. Само Бойко Борисов според него не е овъртолен в този гейт.

- Адвокат Марковски, обществото ни се тресе от т.нар. „Апартамент гейт“. Разделителната линия в този мега скандал е моралът срещу закона. Можете ли да обясните кога се получава това разминаване? Ако шефът на КПКОМПИ Пламен Георгиев си е купил стар апартамент в столичния квартал „Гео Милев“ за 1000 евро кв. м и се иска да подаде оставка, не би ли следвало същото да се отнася и за президента Радев, който е придобил пак там ново жилище за 600 евро кв. метър?

- Кой, президентът ли си е купил? Доколкото се ориентирам в този списък (Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Ваня Колева, Николина Ангелкова, Корнелия Нинова, Елена Йончева, Пламен Георгиев, Лозан Панов, други, а и Румен Радев, бел.ред.) единствено министър-председателя го няма.

Аз съм посещавал дома му в Банкя по повод на един ангажимент и той ми показа пристроената си стара къща с една чудесна градинка. Той може да живее и в Бояна, някъде на специално място, където трябва да живее министър-председателят, но си е вкъщи. Не го казвам, за да го хваля, но на човек му е уютно в една хубава градинка, даже да не е декар и да не е апартамент, който да е 1000 квадрата. Това е въпрос на религиозна култура, ако трябва да нарека нещата с истинските им имена. Така е, защото като се влезе в Рилския манастир, в лявата част има много красиви стенописи за всичките грехове. Единият от тях е как св. Архангел Михаил вади и мъчи душата на богатия. Точно отдолу вляво на входа е. Вярно, че православието е смисъл на един човешки живот и гаранция за почтеност, за любов към ближния, но никой не е длъжен да бъде православен. Но всеки е длъжен да изпълнява закона.

В сделка, когато няма прикриване на цена, а има изписана една цена, която се предполага, че е занижена, няма никакво закононарушение. Това, че е записана по-ниска от известната пазарна цена, не води до законово основание за претенции срещу този, който е сключил тази сделка, и за санкции срещу него. Сделката е законна. Няма нищо, което да дава основание за търсене на наказателна, административна и финансова отговорност. Продавачът и купувачът са се споразумели за цената, купувачът превежда парите, а продавачът прехвърля собствеността.

- И все пак всичко това, макар и законно, не опира ли и до морал?

- Що се отнася до морала, там влизаме в категориите на философията, етиката и религията. Това е нещо, което може да се коментира, но не е моя работа да бъда морален стожер или морален критик на обществото.

- Мислите ли, че залповата поява на този тип информация е свързана с предизборната обстановка, в която сме?

- Аз съм адвокат, който се занимава със своите си професионални задачки. Мога да дам правна експертиза, мога да разясня закона, мога да кажа какво се случва в съда, но въпросите за политическите събития в държавата не бих могъл да ги коментирам. И не защото не желая, но когато човек се занимава с нещо, трябва да е изключителен професионалист, за да бъде ефективен. Един политик трябва да има образование, култура, дипломатически опит, трябва да има познания в областта на социологията, на философията. И тази подготовка трябва да е както теоретическа, така и практическа. Аз ги нямам тия неща. Аз излизам от залите, занимавам си се с делата, не мога да направя политически анализ, колкото и да сте в правото си да го искате като журналист.

- Точно като юрист, ако правилно ви разбирам, не може да се предпоставя, че всеки, пък бил той и политик от ранга на Цветанов, на Радев, е виновен, защото има апартамент?

- Разбира се, че е така. Иначе се получава нещо, което е противоконституционно. Затова, че е политик и е в системата на държавното управление, че заема някакъв пост, не може да бъде третиран по-зле от останалите. Има две възможни исторически гледни точки. Едната е на Александър Македонски, който е ходил с войниците си пеша през цяла Персия до Индия. Ял е тяхната храна и се е сражавал наравно с тях. А римският пълководец Крас, срещу когото се изправя Спартак, пък се е придвижвал за всяка битка заедно с двореца си, защото е свикнал да живее разкошно. Историята има всички примери за уникални водачи. Някои са били изключителни аскети, други са тънели в разкош. Затова аз нямам куража да бъда съдник, а и не се чувствам достатъчно подготвен.

- Дали аршинът, с който мерим за политиците – Цецка Цачева подаде оставка като правосъден министър, Цветанов се оттегли като депутат и председател на парламентарната група на ГЕРБ, се отнася със същата сила и за висши магистрати от ранга на Лозан Панов, той също лъсна в този гейт?

- Ако сделката е законна, какво да коментираме... Законът е морал, без който обществото не може. Т.е. ако се наруши законът, обществото не може да живее нормално. Когато се спази законът, значи минималният морал е спазен. Ако се иска повече, ще опрем до римската сентенция, че на които много е дадено, от тях много се иска. Но тава са философско-етични разсъждения, докато правната норма е нещо чудесно. Ясно се казва какво може и какво не може. Аз затова си обичам правните норми, защото там, като прочетеш и анализираш, не можеш да сбъркаш.