На 25 януари енорията българската църква "Св. Св. Кирил и Методий“ в северния немски град Хамбург, който е към Западно- и Средноевропейската епархия на Българската Патриаршия и с благословението на Негово Високопреосвещенство митрополит Антоний, ще приеме за стопанисване Великденската църква в града.

На събитието, което е под патронажа на генералния консул на България проф. д-р Герд-Винанд Имайер, верен съратник и поддръжник на православната община, ще присъстват гости и приятели от Евангелската и Католическата църкви, градската управа, както и от редица социални и културни дружества.

Това по програма кратко събитие има емоционална предистория. Началото е поставено преди около петнайсетина години с енергията и силата на няколко души за основаване на православна община, в която богослужението да се извършва предимно на български език. Скоро след това – от 2007 година –  в новосъздадената енория започва да се отслужва постоянно Света Литургия. От началото й досега хора от различни националности посещават неделните служби: българи, холандци, хървати, грузинци, гърци, немци, румънци, руснаци, сърби.

В неделя в църквата идват семейства и техните деца, студенти, работещи. Църквата постепенно се превръща в средище за българи и чужденци, търсещи топъл прием, съвет или разтуха. От 2009 година невръстната енория намира своя също така млад свещеник – отец Кръстин Апостолов, който тогава е на 26 години.

През първите десет години от съществуването си енорията бива приютявана в храмове на Евангелската църква. През 2012 година, с благословението на Негово Високопреосвещенство Антоний – тогавашен викарен епископ и настоящ митрополит на Западна и Средна Европа, новоизбраното настоятелство създава дарителска акция "Една нова църква за Хамбург“ с цел намиране на радетели и събиране на средства за идеята за трайно устройване на енорията в собствен храм – било чрез покупка, строеж или постоянен наем.

В това време общината организира или подкрепя редица инициативи, с които условията в Хамбург стават известни отвъд границите на града, че дори и в България. Енорийският живот се разраства благодарение и на дарителската подкрепа на все по-голям кръг вярващи и приятели на общината. През 2017 година Евангелската църква се обръща към църковното настоятелство с предложение за ползване на Великденската църква срещу поддръжка.

До края на 2018 година настоятелството, заедно с партньорите му от Евангелската църква, подготвя договор за преотстъпване на сградата за постоянно ползване.