По думите на Маринов земеделските производители са оставени да се борят сами с времето. По думите му застрахователния календар не покрива този период от годината и на практика не могат да се възстановят щети, които са нанесени в периода на цъфтеж на растенията.
Помощта от ДФ „Земеделие“ за застраховане на реколтата обслужва най- вече самите застрахователи. Миналата година част от стопаните са били обезщетени с по 150 лева на декар, от това е нищожно. Пример: в една ябълкова градина вложенията в този период надхвърлят 1000 лева на декар.
Чавдар Маринов коментира и очакванията от работата на новата Агенция за борба с градушките и регламента, който ще задължи всеки производител да отделя средства за специалния фонд. Той уточни, че самите фермери са направили инвестиции в мрежи против градушки за овощните градини, но е необходимо агенцията също да инвестира в нови технологии за разбиване на облаците.
Производителят отново призова държавата да се намеси в отношенията на големите търговски вериги с производителите. Търговските вериги не изкупуват български плодове. Сега в складовете залежават 3 000 тона родни ябълки, а се търгуват гръцки и полски. Качественото съхранение е до м. Април и ако не се продадат до този срок ще се изхвърлят. Всяка страна трябва да си защитава производителите и в много страни, но не и у нас това се прави. Земеделието е стратегически отрасъл, част от националната сигурност.
Ако продължава така до няколко години голяма част от българските плодове и зеленчуци ще влязат в Червената книга, прогнозира Чавдар Маринов.