Има ли опасност от чуждо влияние върху вероизповеданията, след като държавата гласува закон да се отпускат субсидии за всяко от тях? Ще продължавт ли чужди държави да спонсорират вероизповеданията? Правилно ли се опростяват дълговете на Главно мюфтийство? дианета
Това разкрива пред бТВ главният секретар на мюфтийството Джелал Фаик.
Днес в Народното събрание ще се уточнява кой е бенефициентът на държавната субсидия за вероизповеданията. Философията на проекта е точно такава, че държавата да плаща субсидии, за да няма влияние от чужбина. Мюфтийството искаше да има прозрачност на даренията от чужбина, но Синодът беше против, каза Фаик.
БСП са сериозна партия, не ходят на работа, но поне да бяха проверили от НАП колко точно са дължими на държавата, това са 8,1 млн. лева, възмути се гостът на коментари от страна на червените. След промените Главно мюфтийство е децентрализирано, не разполага със земеделски земи и с вакъфските имоти. След 2009 г. натрупаните борчове към държавата от местните подразделения се прехвърлиха към Главно мюфтийство. През 2011 г. имаше спор между Недим Генджев и нашия мюфтия за това кой упражнява правата върху изповеданието. Голямата част от задълженията са натрупани от осигуровки, защото няма достатъчно финансиране. Разсрочването стига само за плащане на лихвите от разсрочването. Досега ние сме погасявали само лихвите. Сумата, която се отпуска, може да се ползва само за текущи и капиталови разходи, обясни той.
Не мога да кажа дали има съглашателство между ДПС и ГЕРБ по закона за вероизповеданията, но виждам, че може да има другаде такова. Може да има нещо между г-н Таско Ерменков и Недим Генджев, те са бивши колеги от ДС, може той да е обещал нещо на г-н Генджев. Аз не виждам нищо лошо държавата да помага на една българска институция, създадена с указ на Фердинанд, посочи главният секретар.
След като има желание държавата, не виждам защо да не се случи опростяването на дълговете. Благодарение на раотата на Главното мюфтийство, с оскъдните средства, които има, тя не е позволява радикализирани хора да влизат в нашата държава и наши хора да участват в редиците на ДАЕШ, коментира той.
На въпрос има ли опасност от политическо влияние на Турция върху страната ни Джелал Фаик посочи, че над 600 000 мюсюлмани са изселени в Турция от България. Кожгато нашите роднини са в тази държава няма как да останем безучастно. Страната се грижи и за своите хора в Западните покрайнини и Молдова, а българските турци са прокудени от самата си държава. Нормално е да има сакрална връзка между нас, каза Фаик.
Благодарение на парите от турската държава навремето, през 1999 г., ние успяхме да се грижим за духовния живот на турците в България, призна той. Именно затова законът посочва, че ще се дава държавна субсидия, за да няма външно финансиране и влияние, коментира той.
От 2007 г. турската страна редовно подкрепя от 5 години насам постъпват 2 милиона годишно, които се използват за финансиране на духовните училища. С промяната в Закона тези пари няма да престанат да идват. Помощи от чужбина ще идват, но най-малко получаваме в Главно мюфтийство. Не е опасно Дианета да подкрепя нас, защото изповядваме едни и същи ценности, обясни Фаик.
Прочетете още
- 19:38 Тежка катастрофа между трамвай и кола в столицата СНИМКИ
- 18:14 Скочиха на шофьор за това паркиране, но истината се оказа друга СНИМКА
- 19:00 Майка изригна, след като куче ухапа детето ѝ: Не е нормално кучетата да са по-ценни от децата!
- 15:00 България в НАТО: Нов графит привлече вниманието на пловдивчани СНИМКИ