Професия “Съдебен служител” могат да избират за първи път учениците в 5 области. Обучение в тази област предлагат СУ “Константин Преславски” във Варна, СПГ по икономика във Велико Търново, СУ “Иван Вазов” в Мездра и ПГ по икономика “Г. С. Раковски” в Ямбол. Нова професия за областта е “Съдебна администрация” и в Професионалната гимназия по фризьорство и козметика в София. От миналата година професията се предлага само в пловдивската Търговско-банкова гимназия.

Завършилите специалността

ще бъдат хората,

които помагат

в съдилищата

Работата им е свързана с обслужването на гражданите. В София в часовете по практика ще се включат и представители на Софийския градски съд.

“Пазарът на труда иска квалифицирана работна ръка, затова професионалните гимназии и бизнесът трябва да отговарят на тези потребности. Професионалното образование дава възможност винаги да имаш занаят в ръцете”, обясниха от министерството на образованието.

Обучение по нови специалности се предлага в голяма част от областите в страната. Те са определени според спецификата на регионалната икономика и необходимостта от кадри за местния бизнес.

Най-много нови професии се предлагат на тийнейджърите в областите Враца, Велико Търново, Кюстендил, Монтана, Силистра, Благоевград, Пловдив. 9 нови професии ще се изучават в софийските училища догодина - някои са нови за училището, а други - за областта, обясниха от МОН.

В Професионалната гимназия по транспорт “Макгахан” например ще открият “Експлоатация на автомобилния транспорт”. “Рекламна графика” е нова в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн. Нова за училището е “Организация за обслужването в хотелиерството” в Професионалната гимназия по туризъм “Алеко Константинов”. Същото важи и за “Организация на туризма и свободното време” за 170-о СУ в Нови Искър. “Технологичен и микробиологичен контрол в химични производства” е нова в Професионалната гимназия по екология и биотехнологии “Проф. Асен Златаров”.

“Облекла по поръчка” откриват в Професионалната гимназия по облекло, а “Бутикови облекла” - в Професионалната гимназия по текстилни и кожени изделия. “Туристическа анимация” ще има в 192-о средно училище.

Важната за машиностроенето професия

“Машинен

техник”, за която

се чака недостиг

на кадри, се предлага за първи път в СУ “Христо Ботев” в Оряхово, където е предвидено обучение по специалност “Машини с цифрово програмно управление”. Паралелка със същата специалност ще опитат да направят и в ПТГ “Джон Атанасов” в Кюстендил.

В три обединени училища от гоцеделчевската община Гърмен учениците ще могат да изберат обучение за професията “Оператор на компютър” и да придобият умения за текстообработване. В ПГ по икономика в Перник искат да разкрият паралелка за професията “Техник на компютърни системи”. Същата паралелка предлагат още ПГ “Васил Димитров” в Мадан и СУ в гр. Искър, Плевенска област. В пернишката технологична ПГ са заложили специалност “Машини за гореща обработка”.

ПГ по механоелектротехника и електроника в Бургас предлага обучение за авиационни техници. Там е планирана и паралелка по специалността “Електрически превозни средства”.

Специалност “Електронна търговия” с професия “Организатор на интернет приложения” се предлага за първи път от 10 училища в Пазарджишка, Пловдивска и Старозагорска област.

Специалност “Полиграфия”, която е защитена, е планирана от ПГХТ “Проф. Асен Златаров“ в Горна Оряховица”.

“Деловодство и архив” ще може да се учи в обединеното училище в с. Джулюница, община Лясковец и в обединеното училище “Васил Левски” в село Михалич.

За професия “Социален асистент” учениците може да се подготвят в СУ “Христо Ботев” в Стара Загора.

Специалност

“Пчеларство и

бубарство”

е предвидена

в региони

с традиции

в това производство - в СУ “Христо Ботев” във врачанското село Галиче и ветеринарната гимназия в Костинброд.

Според желанието на бизнеса на много места професионалните гимназии предлагат обучения по технически професии, както и специалности, свързани с аграрния сектор (ветеринарен техник, растениевъд, животновъд), туризма (термални процедури, аниматор, администратор, екскурзовод), със строителството, транспорта, мебелния и текстилния бранш. Голяма част от тях са защитени или с очакван недостиг на пазара на труда. Сред тях са “Строител-монтажник”, “Спедитор-логистик”, “Техник по транспортна техника”.

Таня Михайлова, заместник-министър на образованието:

Приемът ще гарантира възможност за реализация

Заявени са нови 148 паралелки в дуалната форма на обучение

- Какви са тенденциите в новите професии, които ще предлагат гимназиите?

- Във всички области има нови специалности. Понякога специалност в една община не е позната за друга. Има широк спектър от направления - IT специалностите, транспорта, туризма, строителството, всичко, което е свързано със спедиция, специалности, свързани с хляб и хлебни изделия. Имаме специалности, свързани с промишлената електроника, с електродомакинската техника. Не са пропуснати специалности, свързани с аграрното производство, както и в сферата на услугите. Когато говорим за нови специалности, трябва и ново отношение към професионалното образование. Технологиите се развиват бурно. Производството вече е различно. Не става дума за онзи монотонен мръсен труд от началото на миналия век. Днес се работи с машини, които се управляват от компютри. Трябват интелигентни, можещи хора. Писането на програмите си остава задача на човека. Тенденцията тази година е приемът, който се залага, да е съобразен с очакванията на региона за потребност от кадри. Приемът гарантира възможност за реализация на пазара на труда. Водещ е регионалният принцип. Във всички области регионалните управления участваха активно в обсъжданията с работодателските организации, с представители на бизнеса и областните съвети по заетост.

- Защо се предлага професията съдебен служител?

- Идеята да се предложи тази специалност специално за София - град е по заявка на работодателя. От софийския градски съд са заявили, че имат нужда от обучени служители, които веднага да започнат да работят. За разкриването на нови специалности много често работодателите имат идея. Може инициативата да е и от самото училище след разговори с бизнеса. Няма как да върви професионалното образование, без да работят заедно училищата с работодателите.

- Достатъчно активни ли са работодателите?

- В дадени области партньорските взаимоотношения са за пример, въпреки че все още има какво да се желае. Самият факт, че тази година като план - прием се заявяват 148 паралелки в дуалната система на обучение на фона на съществуващите над 170 в момента, е гаранция. Това показва абсолютна подкрепа на работодатели. Има сериозна заявка за паралелки с очакван недостиг на пазара на труда - машиностроене, енергетика, електроника, транспорт, химическа, хранително-вкусова промишленост. Тази година са 316 паралелки с недостиг на пазара на труда и 1262 паралелки за защитени професии.