Корейската корпорация Samsung е финализирала продажбата на седемте си фотоволтаични парка в България на консорциума между чешката Portanero и германската KGAL на 7 януари. Това съобщи SeeNews, като цитира консултанта на Samsung по сделката Raiffeisen Bank International, твърди "Капитал". Оттам не уточняват цената, но справка в Търговския регистър показва, че целият пакет с обща инсталирана мощност 43 мегавата е продаден за 77.4 млн. евро (малко над 150 млн. лв.), или по 1.8 млн. евро на мегават. Такива бяха и очакванията на представители на сектора, до които "Капитал" се допита при обявяването на сделката в края на миналата година.
Купувач е новорегистрираното българско дружество "Алсинда", в което чешката Portanero Invest SE държи 40%, а люксембургският фонд на германския й партньор KGAL ESPF 4 Holding е собственик на останалите 60%. Чрез сделката "Алсинда" на практика придобива седемте компании, които управляват едноименните паркове. Това са "Веселиново енерджи", "Екоенерджи солар", "Екосолар", "Фиштрейд", "Солар парк", "Мениджпроект" и "Агриплам".
Договорената цена за тях е общо 27.4 млн. евро. Отделно от това седемте компании имат задължения за 97 млн. лв. (50 млн. евро) като остатък по кредитите, с които навремето беше финансирано изграждането им от Уникредит Булбанк и Сосиете женерал Експресбанк. Така общата оценка достига 77.4 млн. евро, или по 1.8 млн. евро на мегават инсталирана мощност. Това е най-голямата сделка за работещи фотоволтаични централи в България досега.
Седемте парка са придружени и с договори за изкупуване на електроенергията до 2032 г. на възможно най-изгодните преференциални тарифи - 485.6 лв./мВтч без ДДС. Причината за това е, че Samsung успя да ги въведе в експлоатация малко преди средата на 2012 г., след което енергийният регулатор намали тарифите наполовина. За 2017 г. седемте компании имат общ оборот 25.1 млн. лв., а печалбата им е 5.7 млн. лв.
Новите собственици
Основаната през 1968 г. германска KGAL Group управлява инвестиционни активи на стойност 22.7 млрд. евро. Фокусът й е в дългосрочните капиталови вложения за институционални инвеститори в недвижими имоти, енергетика и авиация. Групата е сред пионерите на инвестиционния пазар за възобновяеми енергийни източници. От навлизането си на този пазар през 2003 г. досега KGAL е придобила над 100 фотоволтаични и вятърни централи, оценявани на около 2.5 млрд. евро, в осем европейски държави, сред които Германия, Испания, Италия, Франция и Великобритания. Инвестиционният фонд KGAL ESPF 4, чрез който групата влиза на българския пазар, е от 382 млн. евро, които ще бъдат насочени главно във вятърни, соларни и хидроцентрали в Европа.
Чешкият участник в сделката - Portanero Invest, е дъщерно дружество на групата Micronix, която в България има централа за биогаз и два малки соларни парка в района на Видин. Тъй като делът им в общото производство на фотоволтаична енергия в страната е много малък (около 0.5%), продажбата беше одобрена безпроблемно от Комисията за защита на конкуренцията през декември. Пазарният дял на новопридобитите седем парка е малко над 4%.