По какви проекти и програми работи Министерството на културата за реализация на млади творци и как се постига балансът столица – региони при държавната подкрепа в сферата на изкуствата? Какви механизми използва ресорното министерство, за да бъдат достиженията на българските творци видими и оценени в Европа и света? Тези въпроси отправи от парламентарната трибуна бургаският депутат от ГЕРБ Диана Саватева към министър Боил Банов.
Саватева, която е зам. председател на парламентарната комисия по култура и медии припомни основни показатели от бюджет 2019, като настоя за по-детайлна информация за разпределянето и усвояването му, така че да се постигне надграждане на резултатите от предишните години.
"Тази година парите за култура са с около 20 млн. повече в сравнение с 2018 г. Двойно увеличение има на средствата за подпомагане на творчески проекти в сферата на сценичните изкуства. Със 100% са увеличени средствата за библиотечните фондове и за книгоиздаване. 1,5 млн. лв. - с около 12% повече - са средствата за филмопроизводство“, коментира Саватева. И допълни, че колкото и великолепни творци да имаме, достиженията им ще останат неоценени, ако не се погрижим да има ценители на изкуството на съответното ниво.
Министър Банов заяви, че приоритетно се работи по делегирани бюджети за съхраняване на културните структури.
"Има места, където по-трудно се прави сценично изкуство, но никъде досега екипът ни не е спрял дейността на институтите и проектите. Подкрепата за различни културни дейности се усеща не само в София, защото не правим разлика между регионите. Вдигаме с по 20 млн. лв. на година бюджета за култура, увеличаваме средствата по общините, както и тези за сценични изкуства, музеи и галерии, фестивали. Национален фонд „Култура“ вече е с ресурс 1 400 000 лв. Чрез него творците показват изкуството си зад граница", обясни Банов. Засега само 50 малки общински музея не са добавени към системата на делегираните бюджети.