Директорът на Националната следствена служба е известен с гнева към подчинените си, но и с активно участие във всяко разследване
21-годишният Боби Сарафов едва ли е предполагал, че ще попадне в скандалите с апартаментите на властта преди 2 седмици, когато започна трусът с луксозните имоти. Младежът учи и живее в чужбина и никога не е бил в светлината на прожекторите. За разлика от баща му Борислав Сарафов, който е един от заместниците на главния прокурор и директор на Националната следствена служба. Целият професионален път на Сарафов-баща минава в държавното обвинение.
Логично по него тръгва и синът му Боби - собственикът на двата луксозни имота в “Бояна”, обявени публично от “Биволъ” на 28 март. Боби е завършил 73-о средно училище в жк “Гоце Делчев” - едно от най-елитните в столицата. След това заминава за Лондон, защото е приет да учи право в King's College. Тогава баща му е зам.главен прокурор. Сега, вместо да се вълнува от Брекзит и обучението си, което е към своя край, Боби трябва да ангажира вниманието си върху проверката на прокуратурата за доходите, с които си е купил два имота в луксозния комплекс “Еделвайс” в “Бояна”: ателие 133 кв. м, мезонет 122 кв. м, тераси общо 160 кв. м, гаражи - за общо 540 хил. лв. Предполага се, че в едното жилище ще живее той, а другото е за баща му.
Младият мъж няма
бизнес, не е ползвал
ипотечен кредит
от банка, а освен това плаща и сериозни такси за колежа в Лондон.
Боби Сарафов е от първия брак на баща си с Евгения Сарафова. След избухването на скандала Сарафов-младши изтри всички свои профили в социалните мрежи. Днес баща му живее със своя колежка, от която има две малки деца. Техен кръстник е председателят на Конституционния съд и бивш главен прокурор Борис Велчев.
За разлика от личния му живот професионалният път на зам.-главния прокурор със сини очи и сгрог поглед винаги е бил на показ.
Завършил е Висшия институт на МВР в София през 1994 г., след това година и половина е инспектор в затвора. В смутните времена на 1996 г. става следовател в окръжната следствена служба, а от 2001-а е зам.районен прокурор в Сливница. Постепенно се издига в службата до зам.главен прокурор през 2012 г. Тогава е един от кандидатите за главен прокурор заедно с Галина Тонева и Сотир Цацаров. След като Цацаров печели, той назначава конкурентите си за поста за свои заместници. Галина Тонева е освободена година по-късно от ВСС по предложение на Цацаров заради сигнал на Яне Янев, в който се твърди, че разпределя дела за енергийната мафия само на двама прокурори.
В края на 2017 г. и Сарафов напуска кабинета си до този на главния прокурор, защото е назначен за директор на НСлС.
Ходът с преместването на Сарафов се случи след два публични скандала с негови подчинени. В началото на 2017 г. следователят по делото за влаковата катастрофа в Хитрино Страхил Каменички заведе дело срещу зам.-главния прокурор. Сарафов присъствал на среща на разследващите в Шумен, на която започнал да обижда следователите.
Крещял им, че
цяла България знае,
че са безделници
и мислят само за болестите си. На Каменички казал, че има заешко сърце, защото не повдигнал обвинение на двамата машинисти, които управлявали влака. Сарафов твърдял още, че е проучил следователя и ще направи така, че да му образуват дисциплинарна проверка в прокурорската колегия във ВСС.
През май 2016-а, Сарафов се забърка в подобен скандал и с разследваща полицайка от ГДБОП, която работеше по случая “Агромах”. Тогава службите атакуваха офиси на строителната фирма и нейни доставчици по разследване за пране на пари. Сарафов обаче получил доклади за непрофесионална дейност на дознателката Любомила Ценова, която си позволила да направи втори разпит на свидетели, които били доведени от адвокат, без да уведоми наблюдаващия прокурор. Тогава те сменили показанията си в ущърб на тезата на държавното обвинение. Появил се дори свидетел, който твърдял, че иззетите 1 млн. лв. кеш в сак са негови и трябва да му бъдат върнати. За да не се провали разследването, Сарафов направил съвещание в кабинета си, където обиждал полицайката и я обвинявал, че саботира разследването. Тя заведе две дела срещу него, но той се извини и исковете бяха оттеглени. Факт е обаче, че 3 г. след акцията на прокуратурата и ГДБОП по разследването за пране на пари и данъчни престъпления от “Агромах” все още няма резултат - нито дело, нито дори обвинителен акт.
Най-активната част от кариерата на Борислав Сарафов минава в Окръжната прокуратура-София, където той работи от 2001 до 2006 г. По това време се случиха най-много поръчкови убийства на добре облечени бизнесмени. Оттогава е войната на Сарафов с един от най-емблематичните фигури по това време Йосиф Йосифов-Костинбродския, който е негов контингент. Йоско беше разследван за няколко убийства в този период. В крайна сметка до съда стигна само покушението срещу Киро Японеца.
Сарафов е известен с това, че
винаги следи изкъсо
разследванията
и рядко се задържа в кабинета си. Той посещава местопрестъпленията, събира доказателства наравно с полицаи и следователи, разпитва свидетели и пряко ръководи действията на колегите си.
Едно от спорните му постижения обаче е делото “Костинброд”, където той беше един от най-активните разследващи като зам.-главен прокурор. На изборите през 2013 г. в печатницата в града бяха открити бюлетини, за които се твърдеше, че са за манипулация на резултатите.
На съд беше изправен бившият главен секретар на Министерския съвет - Росен Желязков, защото не е упражнил контрол върху печатницата. Той беше напълно оправдан и днес е министър на транспторта. Друг от активните прокурори по това разследване - Роман Василев отдавна не е част от държавното обвинение.
Няколко месеца след Костинбродската афера откраднаха и колата на зам.главния прокурор. БМВ-то изчезна от паркинг пред кооперация и все още не е намерено. Открита е само сервизната му книжка. През 2015 г. Сарафов е взел 25 хил. лв. обезщетение от застраховател заради откраднатото 6-годишно БМВ, става ясно от декларацията му за 2014 г. Тогава той е имал и лада.
В последната си декларация от февруари 2018 г. Борислав Сарафов е посочил, че е продал апартамент от 46 кв. м в “Люлин” за 86 хил. лв. Тогава е имал и 10 хил. лв. банков влог, а бившата му съпруга Евгения - 196 хил. лв. спестявания и пари от продажбата на семейния апартамент. Тогава Сарафов декларира, че изплаща и 63 хил. лв. кредит. Не става ясно откъде са парите на сина му за покупката на двете жилища в луксозната кооперация “Еделвайс” в “Бояна”.
Проверката на доходите на Борислав Сарафов ще се извърши от членовете на антикорупционната комисия. Няма да участва председателят Пламен Георгиев, който също е в отпуск заради съмнения около имота му в кв. “Гео Милев”. НАП ще прави ревизията на сина му Боби Сарафов, който е сключил сделките. Данъчните ще трябва да определят налози за плащане във връзка с покупката на имотите, както и ще проверят доходите му от 2015 г. насам.