Чрез него се отделят услугите от социалното подпомагане, а целта е да се постигне истинско социално включване на хората с увреждания.
Този закон дава възможност за по-ефективно и качествено предоставяне на услуги, обясни още заместник-министър Русинова. Тя напомни, че тази година средствата за социални услуги са с 30 милиона повече от миналата година. Общата финансова рамка е малко над 260 милиона лева.
Зорница Русинова допълни още, че този месец започва изготвянето на поднормативните документи към Закона за социалните услуги.
Тази година е много важна за нас, тъй като трябва да подготвим и работата на новата агенция, която ще отговаря за качеството на услугите. Тя ще започне работа от 2020 година, заяви Русинова.
По време на форума стана ясно, че пред общините има сериозни предизвикателства, които касаят новата законова рамка за програмата „Личен асистент“, тъй като от първи септември те ще са доставчици на тази услуга.
Това ще е ново за хората, защото до този момент те получаваха тази услуга със споразумения с районите, специално в Пловдив. А от 1 септември ще има нови оценки и ред за уреждане на тези взаимоотношения за всички хора, които са с експертни решения, включително и за самотно живеещите самотни хора без ТЕЛК, обясни Веселина Ботева, директор на Дирекция „Социална политика“ в Община Пловдив.
Днес Община Пловдив беше отличена с наградата за активни социални политики за цялостен принос за социалното развитието на България, която се присъжда от Националния алианс за социална отговорност.