Близо 500 тона месо от изгорелия цех на "Унитемп" във Войводиново са били загробени край селото, след като екарисажът във Варна е поел само една част от съсипаното при пожара месо, а за другата е отказал, пише "Марица". Преди дни жители на селото алармираха, че камиони с миризлив товар излизат от предприятието и пътуват в посока жп линиите.

Новината за загробването на изгорялото месо бе потвърдена от кмета на Община "Марица" Димитър Иванов. Той обясни, че се е наложило част от отпадъците да бъдат "погребани". Това е станало, след като количеството се оказало прекалено голямо за екарисажа. Така една част била извозена до пещите, а за другата определили специална площадка за загробване.

"Тя е далече от селото и не крие никакъв риск за жителите. Там са загробени около 500 тона", коментира Иванов.

Междувременно стана ясно, че от предприятието, което изгоря през февруари, са поискали разрешение за проектиране и реконструкция на нов цех. Той ще е на същото място, но в по-малки размери. Едновременно с това от общината е поискано съдействие при разчистването на терена, за да се осигури нужната организация на движението.

На мястото на изгорелия цех вече работят огромни багери и техника. Машините са свалили след пожара надвисналите като гилотини метални плоскости. Според запознати материалът ще се извозва за скрап.

Ден след пожара собственикът на предприятието и работниците се разделиха със сълзи на очи. На среща със служителите си Петко Петков ги посъветва да си потърсят временно другаде работа.

Обеща, че ще се опита да възстанови предприятието, ако банките му помогнат, както и да върне на работните места всеки един от служителите си, след като си стъпи на крака, споделиха тогава работници.

Цехът на фирма "Унитемп" пламна през февруари, малко след като и последният работник на предприятието беше напуснал цеха. Това единствено спаси персонала и никой от смяната не пострада. За кратко време пламъците се разпростряха върху повече от 8 дка площ, като обхванаха халето за пакетиране на готовата продукция.

На място бяха изпратени 15 противопожарни екипа, поискана бе помощ от съседните общини - Карлово и Съединение. Според хора от селото всичко започнало с гъст черен дим, а след това - огромни пламъци. Най-голям риск при гасенето на пожара беше фреонът в хладилните камери.

Наложи се пожарникарите да ги обливат с вода превантивно.

Ден след пожара огнеборците продължиха да гасят локални огнища на мястото. Причината бе затрупаното под горещите панели месо и мазнини, които разпалваха наново огъня.

Седмица след инцидента 1000 тона мръвки стояха в халето, тъй като се чакаше застрахователите и разследващите да си свършат работата. Затоплянето на времето притесни жителите на Войводиново, които се оплакаха, че след пожара заводът вече прилича на екарисаж и от него започва да се носи неприятна миризма.