Повечето форми на живот на Земята ще изчезнат след време. Това прогнозират японски и американски учени.
Създаденият от тях модел предполага, че това ще се случи след 1 милиард години.
Причината - екстремното намаляване на нивата на кислород, посочва Daily Mail.
Това обаче няма да е в резултат от човешка дейност, а от увеличените нива на слънчева енергия, достигащи до планетата ни.
Учените смятат, че звездата става все по-ярка и все по-гореща, което води до ръст на температурата на земната повърхност и спад на фотосинтезата.
Така Земята ще се върне към условията от ранното си развитие, когато атмосферата й е била съставена предимно от метан, пише profit.bg.
Според експертите кислородът в атмосферата не е постоянен компонент на планетата ни и други потенциално обитаеми небесни тела, което дълго време се приемаше за вярно.
Прочетете още
- 20:36 Зловещи разкрития за смъртта край Лъвов мост: Спор, бутане и трима в ареста СНИМКИ
- 13:41 След смъртта на ученик: гимназия в Сопот отмени връчването на дипломите
- 16:50 Тапа на „Тракия": две катастрофи и проливен дъжд блокираха движението към Пловдив СНИМКИ
- 19:00 Как се продават новите жилища? Откраднато е над 1 млрд. евро ДДС само в София и Пловдив ВИДЕО