Идеята е на нидерландското правителство, което иска да тества начините, при които заведенията ще мога да работят занапред в условията на пандемия. То включва 1300 доброволи, включени в парти програма.
Участниците са разделени на групи от по 250 човека, които се забавляват при различни антиковид мерки - от засилени - до напълно отсъстващи.
Участниците са разделени на пет групи от по 250 души плюс още 50, съобщава БНТ. Всяка група спазва отделни правила. Например някои трябва да носят маски, а други трябва да се веселят колкото могат напълно свободно.
Измерва се например колко продължава близкия контакт между хората, проверява се и колко слюнка попада във въздуха, когато участниците пеят заедно.
"В питието има безвредно флуоресцентно багрило. Хората отпиват, както биха пийнали бира в нормални условия. След това започват да пеят и капчици слюнка се разпространяват наоколо. Искам да разбера как се движат капките и дали достигат други хора", казва организаторът Руд Вердаасдонк.
Преди експерименталното забавление доброволците преминават през тестове за COVID-19, а след няколко дни ще бъдат проверени отново.
В самата зала се мери телесната температура и се извършват бързи тестове на случаен принцип.
Освен това посетителите носят сензори за движение и така впоследствие може да се проследи колко пъти са контактували помежду си. Аналогичен тест вече извършван на театрално представление и футболен мач.
Прочетете още
- 20:36 Зловещи разкрития за смъртта край Лъвов мост: Спор, бутане и трима в ареста СНИМКИ
- 13:41 След смъртта на ученик: гимназия в Сопот отмени връчването на дипломите
- 16:50 Тапа на „Тракия": две катастрофи и проливен дъжд блокираха движението към Пловдив СНИМКИ
- 19:00 Как се продават новите жилища? Откраднато е над 1 млрд. евро ДДС само в София и Пловдив ВИДЕО