Светът е пълен с много високи неща, които туристите обичат да посещават. Помислете за Айфеловата кула в Париж, сградата на Крайслер в Ню Йорк или Бурж Халифа в Обединените арабски емирства. Но най-високото живо дърво в света е едно особено изживяване за посетителите, на което може и да не се насладите. С местоположението, което се пази в тайна от широката общественост, огромната секвоя в Калифорния вече не е нещо, което можете да отбележите в списъка си с места.

Къде е най-високото дърво в света?

Скрито дълбоко в Националния и държавен парк Редууд в Северна Калифорния стои внушително гигантско дърво секвоя (Sequoia sempervirens), наречено Хиперион. Смята се, че това гигантско дърво е най-високото живо дърво в света с могъщите 115,92 метра височина, дори по-високо от Статуята на свободата.

Дървото е открито като най-високото в света едва през 2006 г. от Крис Аткинс и Майкъл Тейлър. Точното местоположение на дървото е строго пазена тайна, за да се опитаме да го защитим и никога не е било разкривано публично – въпреки че се твърди, че координатите му са били публикувани от уебсайт през 2015 г., което е довело до ръст на туристите. Няма директни лесни пешеходни пътеки до дървото и тези, които искат да видят по-отблизо, са си проправяли път през доста гъста растителност.

Защо не можете да посетите Хиперион?

Все пак хиляди хора са опитвали да го посетят. Толкова много, че Националната паркова служба сега е затворила цялата зона и заяви, че ще има глоба до $5000 и потенциално затвор за онези, които са решени да нарушат правилата и да го търсят.

„Човешкото присъствие оказва влияние върху растителността и потенциално върху кореновата система на самото дърво“, каза за SFGate Леонел Аргуело, ръководител на природните ресурси на парка. „Имаше боклук и хората създаваха още повече странични пътеки, за да ходят по нужда. Те оставят използвана тоалетна хартия и човешки отпадъци – това не е хубаво нещо, не е хубава гледка.“

Затварянето до голяма степен е за предотвратяване на по-нататъшно увреждане на околните папрати и растителност в района, но също така и за защита на благосъстоянието на посетителите. Тъй като няма ясен маршрут за достъп и добра GPS и мобилна телефонна услуга, всяка спешна служба би имала много трудности да достигне до някой в ​​беда.

„Ако някой пострада там долу, ще мине известно време, преди да успеем да стигнем до него и да го извадим“, каза Аргуело. „Това са всички причини, поради които играем на сигурно и защитаваме нашите ресурси.“

Кое е най-старото дърво в света?

Въпреки че се смята, че Хиперион е на около 700 до 800 години, най-старото дърво в света се смята за борово дърво от Големия басейн, известно като Метусал, което също се среща в Калифорния. Смята се, че е на повече от 4850 години, според BBC.

Превод: GlasNews.bg