По целия свят червеното е цветът на любовта, страстта и желанието. На Свети Валентин червеното става доминиращ цвят в облеклото, декора и много други. Какво ще кажете да добавите и малко ярък цвят към вашата диета? Оказва се, че червените храни са изключително полезни и могат да донесат осезаеми ползи за вашето здраве. Разбира се, това се отнася за здравословните продукти, а не за тортата "Червено кадифе". За това пише Health Shots.
Червените храни включват плодове и зеленчуци, които съдържат червен пигмент, главно поради наличието на съединения като ликопен, антоцианини и беталаини, казва диетологът д-р Рохини Патил. Тези съединения в червените храни им придават яркия цвят и носят куп ползи за здравето.
Здраве на сърцето
Червените храни, особено доматите, съдържат ликопен, известен със своите сърдечно-защитни свойства. Ликопенът помага за понижаване на кръвното налягане и риска от сърдечно-съдови заболявания. Проучване от 2021 г., публикувано в списание Bioscience Research, е установило, че калият, открит в динята, друга червена храна, помага в борбата със сърдечните заболявания и защитава здравето на сърцето ви.
Снимка: Freepik
Профилактика на рака
Антиоксидантите в червените храни се борят със свободните радикали, казва д-р Патил. Те потенциално намаляват риска от някои видове рак, включително рак на гърдата и простатата.
Подобряване на зрението
Червените плодове като ягоди и диня са богати на витамин С и антиоксиданти. Те насърчават здравето на очите и намаляват риска от свързана с възрастта макулна дегенерация.
Повишаване на имунитета
Наличието на витамин С в червените храни укрепва имунната система. Те помагат на организма да се бори с инфекции и болести.
Снимка: Getty Images
Здрава кожа
Антиоксидантите в червените храни също допринасят за здравето на кожата. Борят се с признаците на стареене, осигурявайки сияен тен.
Храносмилателно здраве
Червените плодове като малини и череши са богати на фибри. Те подпомагат храносмилането и поддържат здравето на червата.
Противовъзпалителни свойства
Червените храни, включително череши и нарове, съдържат противовъзпалителни съединения. Червените храни могат да помогнат за намаляване на възпалението в тялото.
Контрол на теглото
Съдържанието на фибри в червените продукти дава усещане за ситост. Това от своя страна помага за контролиране на апетита и подпомага усилията ви за управление на теглото.
Снимка: Pexels
Ето някои червени зеленчуци и плодове, които можете да включите в диетата си.
- Домати: Използвайте ги в салати, супи или им се насладете като лека закуска.
- Ягоди: Добавете ягоди към кисело мляко или смесете в смутита.
- Червени сладки пиперки: Идеални за салати, печено или като хрупкава закуска.
- Череши: Насладете се на череши като закуска или добавете към десерти и напитки.
- Диня: Насладете се на този плод като освежаваща закуска.
- Нар: Поръсете върху салати, направете сок или ги яжте чисти.
- Червени ябълки: Добавете към плодови салати или напитки.
- Малини: Добавете тези плодове към кисело мляко или ги смесете в смути.
- Червени боровинки: Добавете боровинки към салати или им се насладете като сок.
„Включете разнообразие от червени храни в ежедневната си диета, като се стараете да ядете поне 2-3 порции на ден“, казва д-р Патил. Но имайте предвид, че прекомерната консумация на червени храни може да причини дискомфорт в стомашно-чревния тракт при някои хора.
Хората с чувствителност към червени плодове и зеленчуци трябва да ги избягват. Освен това хората с определени медицински състояния, като камъни в бъбреците или стомашно-чревни проблеми, може да се наложи да ограничат приема си.
Превод: GlasNews.bg