Изключителният джаз музикант и композитор Чък Манджионе почина на 84-годишна възраст. За смъртта му съобщи USA Today, позовавайки се на семейството на артиста. Манджионе починал в съня си на 22 юли в дома си в Рочестър, Ню Йорк.
Семейството на музиканта изрази дълбока скръб и сподели спомени за творческия му път. „Любовта на Чък към музиката беше очевидна в неговата безгранична енергия, ентусиазъм и радостта, която носеше на публиката си“, отбелязаха неговите близки. Те добавиха, че Чък „наистина е ценял феновете си и е прекарвал дълго време в раздаване на автографи след концерти“.
Важна част от живота на Манджионе е работата с млади музиканти. Той води майсторски класове за училищни оркестри и организира следобедни концерти, където децата могат да се качат на сцената и да свирят с него.
Чък Манджионе е роден през 1940 г. в Рочестър. Баща му внушава на него и по-големия му брат Гап любов към джаза, запознавайки ги с легенди като Дизи Гилеспи. През 50-те години на миналия век братята сформират Jazz Brothers, а през 1960 г. издават дебютния си албум. По-късно Чък започва солова кариера, записва повече от 30 албума и получава две награди Грами - за композициите Bellavia (1977) и Children of Sanchez (1979).
Манджионе става известен като виртуозен свирач на флюгелхорна. Неговите хитове Feels So Good и Give It All You Got (официалната песен на Зимните олимпийски игри през 1980 г.) се превръщат в джаз класики. Музикантът е надживян от две дъщери, брат, сестра, внуци, правнуци и много приятели по целия свят.
Прочетете още
- 18:00 "Има и сърцати!" БМВ аварира в кръгово, полицаи се притекоха на помощ СНИМКА
- 14:35 Трагедия в Розино: Дете почина след удар от кола
- 19:44 Слънцето „избухна" три пъти за часове: Учени предупреждават за нова вълна от магнитни бури
- 16:07 Агресия в София: шофьорка твърди, че е била нападната посред бял ден