Конкурсите за директори на над 400 училища в страната ще бъдат замразени. Министерството на образованието и науката (МОН) няма да обжалва решението на Върховния административен съд, с което временно се спира действието на наредбата, по която се прави подборът.

Преди седмица съдът излезе с определение, с което временно спира прилагането на наредбата за подбор на директори с мотива, че за законността на документа се води съдебен спор и докато той не бъде решен, наредбата не може да се прилага. Определението на съда за временното блокиране на документа можеше да се обжалва. От Министерството на образованието и науката обаче решили да не се възползват от правото на жалба, пише Mediapool. Така определението трябва да влезе в сила и конкурсите да се "замразят".

По неофициална информация от министерството решили да не подават жалба, тъй като наредбата може да бъде оспорена на всеки етап от конкурсите – при отстраняване на участници, при обявяването на резултатите и т.н. Това поставя под риск завършването на конкурсите и назначаването на директори след това. Затова от ведомството предпочитат съдът да се произнесе по същество за законността на нормативния акт.

Въпреки замразяването на конкурсите, училищата няма да останат без ръководители. В зависимост от ситуацията ще бъдат назначени временно изпълняващи длъжността, или досегашните директори ще останат на постовете си, обясниха още преди седмица от образователното ведомство.

Подборът на директори по новата наредба започна в началото на юли, когато и тя влезе в сила. Според новите правила конкурсите включват писмен изпит с тест и решаване на казуси и последващо събеседване, в което кандидатите трябва да защитят стратегия за развитие на съответното училище. Приемането на наредбата за конкурсите беше едно от постиженията, които екипът на предходния образователен министър акад. Николай Денков посочваше в отчета си за свършеното на поста за 7-те месеца на правителството "Петков". Текстовете в нея обаче предвизвикаха недоволство и негативни становища.

Наредбата е атакувана от директорка на пазарджишко училище. Преди седмица съдът постанови, че докато не се произнесе по същество по спора, правилата не може да се прилагат. Мотивът е "да се осигури защита на лицата, подали жалба или протест, какъвто е случаят с директора на пазарджишкото училище", както и да се защити обществения интерес при евентуалната отмяна на цялата наредба.

Върховните магистрати приемат, че ако обявените конкурси за директори "продължат при действието на оспорения нормативен акт, това би ограничило възможностите на жалбоподателката за успешно участие в конкурса, предвид евентуално несъответствие с поставените в Наредбата изисквания към кандидатите".

В съобщението на съда пише още, че в наредбата са заложени субективни критерии и е възможно формирането на комисия по оценка на кандидатите да се окаже незаконно. "От своя страна, централизираното провеждане на стотици конкурси за директори на институции в системата на образованието, които са обявени в момента, при действието на незаконосъобразни правни норми, би представлявало действително сериозно засягане на обществения интерес, включително и на жалбоподателката като участник", пишеше още в съобщението от съда.

Предварителното изпълнение на наредбата би причинило значителни и трудно поправими вреди, както на интересите на участниците в конкурса, конкретно и на жалбоподателката, така и на защитимите обществени интереси, които са предмет на регулиране, смятат върховните съдии. Освен това съществува и несигурност какво ще се случи с директорите, които бъдат избрани според правилата на наредбата, а в последствие се окаже, че нормативният акт е отменен от съда.