Сигнал за сериозна опасност край детска градина в пловдивския квартал „Кючук Париж“ предизвика оживена дискусия в социалните мрежи и постави неудобен въпрос – кой носи отговорност, когато над главите на деца буквално започнат да падат камъни?

За тревожната ситуация сигнализира Милена Кърмазлийска в групата „Забелязано в Кючука“.

По думите ѝ, късове от фасадата са паднали от третия етаж на сградата на ул. „Славееви гори“ 39 - място, където се помещава детска градина „Светлина“.

„Тези камъни паднаха от 3-тия етаж от терасата на Славееви гори 39. Там се помещава детска градина „Светлина“ и всеки ден минават десетки деца и родители. Не ми се мисли какво щеше да стане, ако беше работен ден“, пише тя.

Според разказа ѝ инцидентът е станал около 8:30 часа – точно във времето, когато родители водят децата си на градина.

„Може би общината ще вземе мерки, когато има инцидент и той ще бъде с фатален край“, допълва пловдивчанката.

 

Под публикацията обаче бързо се появяват противоположни мнения. Част от хората смятат, че отговорността е изцяло на собствениците на сградата и живущите в нея.

„Частната собственост се поддържа“, пише една от коментиращите.

Други обаче обръщат внимание на съществен детайл - въпросните етажи се използват от детска градина.

„Тези три етажа, тераси са част от детска градина в самия вход на блока. Това не са тераси на съседа Гошо и Иван“, посочва Анелия Янкова.

Точно тук възниква и големият въпрос. Ако помещенията се използват за общинска детска градина или за образователна дейност с десетки деца всеки ден, не следва ли институциите да следят състоянието на сградата и да реагират при потенциален риск?

От друга страна, ако фасадата и терасите са част от етажна собственост, законът възлага поддръжката им на собствениците.

Без значение кой е длъжен да ремонтира опасния участък, фактът остава един - камъни са паднали на място, през което ежедневно преминават деца.

Този път късметът е бил на страната на минувачите. Следващия път обаче може да няма кой да напише предупредителен пост във Facebook.

Затова вместо спор кой е виновен след инцидента, далеч по-разумно би било компетентните институции да извършат спешна проверка и да установят има ли реална опасност за децата и родителите. Защото когато става дума за детска градина, дори един паднал камък е твърде много.