За 5 години, в сравнение с предишните избори за Европейски парламент, единствено ГЕРБ и БСП са подобрили резултатите си в Благоевградска област, показват сравнителните данни. За управляващата партия са гласували с 5000 души повече на тези избори, а БСП е успяла да докара до урните с 3500 гласоподаватели повече. Всички други партии, коалиции и всякакви политически субекти отчитат в Пиринско срив на избиратели.

Драматичен е сривът на гласовете за ВМРО, които са се стопили наполовина. През 2014 г. за войводите, които тогава бяха заедно с ББЦ на Николай Бареков, гласа си дадоха 16 094-ма гласоподаватели. Сега ВМРО има в Пиринско, който традиционно е от най-силните райони, едва 8054 гласа. Цифрите са категоричен вот на недоверие към Красимир Каракачанов, защото Бареков на тези избори е получил смехотворните 158 бюлетини.

Другият коалиционен съратник на ГЕРБ в днешното управление – партия „Атака”, е стопила резултатите си повече от 3 пъти – от 2199 през 2014 г. на скромните 624 гласа през 2019. Третият – Валери Симеонов, е още по-зле – с 549 гласа.

Абсолютен е и погромът на президента Георги Първанов и партията му АБВ. През 2014 г. тя успя да събере 3198 гласа, които са 5 пъти повече от неделните й резултати от едва 602 гласа.

ДПС в Благоевградска област между двата евровота е загубила повече от 5000 гласа – докато през 2014 г. за нея гласуваха 24 962 души, миналата неделя за Движението бяха преброени 19 649 бюлетини.

Любопитна е ситуацията с десните избиратели, които в Благоевградска област през последните 5 г. се движат около 4000 души. През 2014 г. Реформаторският блок получи вота на 4291 избиратели, а на парламентарните избори през 2017 гласовете им бяха 4222. Тази година СДС беше в листата на ГЕРБ и ако от резултатите на листата 35 165 се приспаднат механично техните гласове, ще излезе, че ГЕРБ се е консервирала в региона с около 30 000 души твърд електорат. Индикации, че към бюлетината на ГЕРБ са посегнали доста привърженици на СДС, има както от преференциите, дадени за сините Александър Йорданов и Илия Лазаров, така и от многобройните сигнали, че в Благоевградска община масово не са зачитани предпочитанията за Лазаров. Например в градската секция № 26, където гласуват областният председател на СДС Димитър Димитров и бившият секретар на сините Елена Димитрова, които работиха активно за Ил. Лазаров, в протокола първоначално той фигурира с 11 преференции, които после са зачертани и срещу числото е писано „0”. В същата секция, председателствана от Весела Симеонова, от 262-ма гласували след много корекции и драскания по протокола ГЕРБ е получила и най-много гласове – цели 138.

По официални данни в Благоевградска област има 22 000 работещи в непроизводствения сектор, който включва чиновниците от областната администрация /35-има души заедно с персонала на прословутата Водна асоциация/, работещите в 14-те общински администрации в Благоевградско, областната и общинските земеделски служби, митницата, дирекциите на 2-та национални парка, Басейнова дирекция, РИОСВ, РЗИ, Здравната каса, Регионалният инспекторат по образование, държавните горски стопанства и лесничейства, Центърът за професионално обучение, Ресурсен център, Кариерен център, Национална агенция за професионално образование и обучение, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане, Социални грижи, Инспекцията по труда, НАП и над 110 държавни агенции, комисии, инспекции, инспекторати и държавни ведомства, голяма част от които са назначения на ГЕРБ, и ако те бяха гласували с бюлетина № 12, то тогава ГЕРБ можеше да имат поне двойно по-висок резултат за европейските избори.

Представителна извадка в това отношение е самият Благоевград, където освен общинските са съсредоточени и областните звена на държавните структури и институции.

В Благоевград ГЕРБ е получила 5100 гласа, а в селата – по-малко от 400. Любопитното при селския вот е, че управляващите губят изборите в Бучино, Българчево, Габрово, Горно Хърсово, Делвино, Клисура, Лешко, Логодаж, Падеш и Селище, където бюлетините за БСП са повече, отколкото за ГЕРБ, а в Зелен дол има само 10 бюлетини за ГЕРБ, при 24 за ВМРО и 21 за червените.

Така общият резултат за ГЕРБ в Благоевград и селата е около 5500 гласа, което е нищожно малко, като се вземе предвид, че тук работят поне 1/3 от „белите якички” на областта, а само община Благоевград е работодател на 828 души плюс още 11, които са назначени на граждански договори.

Справката е официална и бе дадена от кмета Атанас Камбитов в резултат на питане на съветничката Албина Анева в началото на тази година колко души са на издръжка на общинския бюджет. Според нея 154 души е персоналът в делегирана държавна дейност, включително 21 кметове и кметски наместници, а персоналът в Общинска администрация, дофинансирана с местни приходи, е 33. Към тях се прибавя един човек на граждански договор за обслужване на т.нар. горещ телефон, 50 служители в „Паркинги и гаражи”, 10 в общинското дружество „Благоевград инвест”, 3-ма в „Благоевград фест”, 6 в Общински пазари, 277 във фирмата по чистота „Биострой”, на общинска издръжка са още 31 в Общински футболен отбор „Пирин”, където има сключени и 2 граждански договора за счетоводно обслужване и абонаментно правно обслужване, 61 души работят в общинския Център за психично здраве, 39 са в Специализираната болница за активно лечение на пневмофтизиатрични заболявания, в Медицински център 1 има 15 човека на общинска заплата плюс още 4-ма /3-ма лекари и 1 за IT специалист/ на граждански договори, а последна на яслите е специализираната онкоболница със 149 души персонал и още 4-ма на граждански договори – за абонаментно правно обслужване, с лекар за рентгеново отделение, за поддръжка на софтуера за регионалния раков регистър и за поддържане на техническия архив.

Аналогично раздути са щатовете и на повечето от останалите общини в областта.

Освен на чиновниците, управляващите със сигурност разчитат при избори и на екипите на фирмите, които печелят обществените поръчки. Там „играе” страхът, че ако ГЕРБ загуби, нямат гаранция, че ще успеят да се вредят сред фирмите фаворити на следващите управляващи…

ВАНЯ СИМЕОНОВА