Да се заплащат допълнителни възнаграждения на педагогическите специалисти, участващи в екипи за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, затова се договориха представителите на синдикатите, Съюзът на работодателите в системата на народната просвета и община Благоевград по време на обсъждането на общинското КТД /колективен трудов договор/ в сферата на образованието. По време на срещата, преминала изключително стегнато и делово, стана ясно, че средствата ще се получават за действително посещение, отразено в протокол. Тоест, ако учител, включен в екипа, е обходил определените адреси в издирване на неходещи на детска градина или училище, ще получи допълнително възнаграждение за дадения месец, съответно, ако няма посещения на място, не му се полагат пари. Какъв ще е финансовият стимул за педагозите, ще бъде уточнено на следващото обсъждане на КТД-то през месец февруари.
Синдикалистите и представителите на общината в лицето на заместник-кмета по хуманитарните дейности Христина Шопова, началник-отдел „Образование“ Симона Митова и Стояна Иванова,началник-отдел „Финанси и бюджет“, нямаха противоречия по обсъжданата първата точка – размера на минималните основни работни заплати на работещите в системата на образованието. Съгласно подписания анекс към националния колективен трудов договор от 1 януари заплатите на педагогическите специалисти трябва да се увеличат с не по-малко от 20%, като се прилага решение на Министерския съвет за увеличаване на стандартите за делегираните от държавата дейности по образованието. Така би следвало минималните основни работни заплати на директорите на училища и детски градини, обслужващи звена, да станат 1140 лв., на заместник-директор – 1065 лв., учител, ръководител на направление „Информационни и комуникационни технологии“, логопед, психолог, педагогически съветник, корепетитор, хореограф, педагог, ресурсен учител, възпитател, рехабилитатор на слуха и говора и треньор по вид спорт – 920 лв., старши учител и старши възпитател – 955 лв., главен учител и главен възпитател – 1005 лв.
Във връзка със заложеното 10% увеличение на възнагражденията на непедагогическите специалисти Хр. Шопова обяви, че то ще се случи през месец април и за всички длъжности ще бъде с 5 % над договореното на националното КТД. За помощник-възпитател, помощник-готвач и други подобни на тях длъжности – ще е 110% от минималната работна заплата, при заложени на 105%. За готвач, огняр, охранител и подобни на тях длъжности – не по-малко от 115% . За домакин, касиер, технически секретар, „ЗАС“ не по-малко от 120% . За счетоводител, главен счетоводител и библиотекар не по-малко от 130% от минималната работна заплата.
Сериозни дебати се разгоряха по въпроса колко да бъдат минималните размери на допълнителните трудови възнаграждения за членовете на организациите за професионално-квалификационна степен /ПКС/. Синдикалистите поискаха учителите с V ПКС да получават допълнително по 35 лв. на месец, съответно с IV ПКС – 40 лв., за III ПКС – 55 лв., за II ПКС – 75 лв., и за най-високото – I ПКС – 95 лв., като предложеното за всички ПКС е с 5 лв. над разписаното в националното КТД. Председателят на общинския Съюз на работодателите в системата на народната просвета, директорът на Благоевградската професионална гимназия Антон Драгоев, изрази мнение, че за да се стимулира професионалното развитие на учителите, трябва да има увеличение само за I, II и III ПКС. На това се възпротиви председателят на СБУ /Синдиката на българските учители/ Бонка Ичкова. Тя коментира, че учителите масово са с IV ПКС и ще бъдат ощетени от подобно решение и посъветва А. Драгоев като иска да стимулира подчинените си да защитят по високи ПКС-та, да направи това чрез вътрешните правила на ръководеното от него училище. А иначе бе постигната договорка за увеличение от 5 лв. месечно за образователна и научна степен „доктор“ или за научна степен „доктор на науките“, свързана с изпълняваната работа. Така учителите с придобита ОНС „доктор“ ще получават допълнително на месец по 135лв., а докторите на науката по 165 лв.
Синдикатите предложиха педагогическите специалисти, синдикални членове, да имат по 60 дни платен годишен отпуск вместо досегашните 58.
„На всички ни е ясно, че и сега не може да си ползвате всичките 58 дни. Освен това при толкова много отпуск на колегите в детските градини им е трудно да си направят графиците“, заяви Хр. Шопова и представителите на синдикатите се съгласиха отпуските да останат по 58 дни, което е с два дни повече от разписаното в националното КТД. Преговорите продължиха със спокоен тон, в конструктивен диалог, като присъстващите се разбраха да обсъдят общинския колективен трудов договор още веднъж преди той да бъде подписан.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
-
Моменти от обсъждането на общинския колективен трудов договор