Първият етаж на обществената минерална баня в разложкото село Баня, който е с големина 900 кв.м, ведно с 5359 кв.м земя около нея ще бъдат продадени чрез публично оповестен конкурс. С 15 гласа „за“, 2 „въздържал се“ и един отвод Общинският съвет в Разлог даде съгласието си за това. Апетитният имот е част от активите на ОП „Бани и перални“, а изготвената за него оценка е в размер на 297 100 лева, като по решение на местните парламентаристи тя бе определена и за първоначална конкурсна цена. Причините за продажбата са тежкото финансово състояние на общинското предприятие и наложеният от съдия-изпълнител запор заради задълженията му в размер на 222 112 лева.

Общинският съветник Красимир Панков отново апелира да бъде направен опит за спасяване на предприятието и попита дали е разумно 5 дка парк и сградата да бъдат продадени на тези цени. Той апелира да се помисли за решение и евентуално финансиране с 200 хил. лева, за да може банята да остане в полза на хората.

Тук кметът на Разлог Красимир Герчев поясни, че имотът е обременен много и спасяването му е почти невъзможно. Градоначалникът допълни, че въпреки оздравителния план, приет преди три години, с помощта на който са погасени 118 хил. лева, финансовото му състояние остава тежко и то не може да се промени с оглед ниските цени на услугата, които общината се стреми да поддържа.

Местните парламентаристи изразиха мнение, че да бъде направен пореден опит за спасяването на губещо предприятие е безсмислено. При сегашното положение единственият начин за това е общината да отпусне кредит, който според законодателството трябва да е при пазарни условия и цени. Той трябва да е в размер на почти половин милион лева, за да може дружеството да погаси задълженията си и да ремонтира сградата, която е в лошо състояние. Според общинските съветници то не би могло да си позволи да погасява вноските. Отхвърлен бе и вариантът, коментиран по време на комисиите, земята около сградата да бъде обособена на отделни парчета и част от нея да се продаде и да се покрият задълженията й. 

Засегнат бе и въпросът дали общинското дружество да продължи да фунционира.

„Какво правим с поредното общинско дружество, което фалира – ликвидираме ли го, или не”, попита Радко Тумбев. „Ние трябва да решим съдбата му, както и кой ще поеме отговорност за състоянието му – предишен, настоящ Общински съвет, община, управител, кой”, попита Радко Тумбев и допълни: „Всички ние сме отговорни за това дружество, затова много добре трябва да преценим какво ще стане с него”.   

Общинският съветник Илия Лулеов пък поиска да бъде направен независим одит на ОП „Бани и перални“, за да се види защо финансовото състоянието на предприятието е такова и какво е довело до него.

Дебатите бяха прекратени по предложение на Емил Колевечин и продажбата на банята бе подложена на гласуване.

Както „Струма” писа, за нея вече има депозирано инвестиционно намерение от фирма „Ник Енд Ес 2015“ ЕООД, която се представлява от децата на съдия-изпълнителя Георги Цеклеов – Станислав и Николета. Те са собственици на втория етаж на сградата на минералната баня, който бе продаден от съдия-изпълнител. Намеренията им са да изградят модерен балнеокомплекс.

Останалите точки от дневния ред бяха гласувани без дебати и спорове. Общинският съвет даде съгласие за вписването на детска градина „Надежда“ и ОУ „Братя Миладинови” в Елешница в списъците на защитените детски градини и училища в Република България за 2020 г, както и включването на четири училища – разложките СУ „Бр. Каназиреви“ и ОУ „Н. Парапунов“, ОУ „Бр. Миладинови“ в Елешница и ОУ „Н. Рилски“ в Горно Драглище, в списъка на средищни училища за 2020 година.

Бе гласувана още промяна на списъка с капиталови разходи и бюджета на община Разлог за 2019 година заради увеличаване на предвидените в бюджета средства от продажби на ДМА от 130 000 лева на 315 500 лева и тяхното оползотворяване. Допълнителните средства от 185 500 лева ще бъдат разпределени в различни области. 75 хил. лева ще отидат за МБАЛ – Разлог за изграждане на отоплителна инсталация и закупуване на газов котел, 22 хил. лева за ремонт на покрива на читалището в Бачево, 36 хил. лева за закупуване на контейнери с вместимост 11 куб.м. Допълнително още 35 хил. лева ще бъдат заложени за закупуване на техника за поддържане на зелените площи – косачки, тримери и др., и за закупуване на висок клас камери за доизграждане на видеонаблюдението в Разлог, както и 6 хил. лева за закупуване на две вериги за верижен трактор за нуждите на ПГМСС – Разлог.

Общинският съвет даде съгласие община Разлог да кандидатства за европейско финансиране чрез МИГ – Разлог с три свои проекти предложения – за „Изграждане на спортно игрище за минифутбол в Разлог”, „Ремонт и оборудване на спортна площадка в с. Бачево, община Разлог“ и „Обновяване на паркови елементи в централен градски парк, в кв. 79 по плана на гр. Разлог, община Разлог“.

ЯНА ЙОРДАНОВА