Кметът М. Чимев: Училищни директори с подставени лица притискат общински шеф, искат промяна на правилата, хитруват, не искат да записват ромчета

Съветникът от БСП Г. Пехливански: Ромчетата се учат от родителите си, искат всичко наготово, сега ще им назначаваме и помощници, а за българчетата кой ще помисли?

Само за 80 минути общинските съветници в Дупница гласуваха 500 000 лв. кредит овърдрафт на общината, Стратегия за образователна интеграция на деца от етнически произход, продадоха парцел на собственици на къща, построена върху имота, и гласуваха финансова помощ за болна жена от село Яхиново.

Като първа точка от дневния ред беше разгледано искането на кмета на община Дупница Методи Чимев за овъртдрафт кредит от 500 000 лв. Опозицията от БСП в местния парламент за първи път се възпротиви за изтеглянето на кредит, досега те винаги са подкрепяли искането на общинското ръководство. Станислав Павлов и Златко Славев гласуваха “против”. Колегите им от БСП Георги Пехливански, Асен Илиев и Ивайло Петров се въздържаха. С “въздържал се” гласува и Любомир Георгиев от ОДБ.

Общинският съветник от БСП Станислав Павлов попита кмета М. Чимев за какво са изразходвани средствата от половин милион, изтеглени преди няколко месеца, и за какво и дали е удачно кредитът да се изплаща от следващото ръководство на общината.

На въпроса му отговор даде зам. кметът Олга Китанова, която заяви, че в момента по сметката на общината има 2 142 000 лв. По Програма за трансгранично сътрудничество са изразходвани 300 000 лв. от предишния кредит. 

“Не става въпрос за недоимък в общината. С тези средства ще плащаме по отделни проекти, за да не бъркаме в сметките на общината. През последния месец изплатихме 1 167  000 лв. кредит от ФЛАГ”, заяви Олга Китанова. След разяснението й искането за кредита беше гласувано.

Дебати предизвика предложената Стратегия за образователна интеграция на деца от етнически произход 2019-2024 г. в Дупница.

„През последните години се скъсахме да гласуваме стратегии. На мен ми прави впечатление, че в стратегията става въпрос за равен достъп на деца от различен етнически произход до образованието. Достъпът е еднакъв за всички деца, класна стая, чинове, черна дъска, учител. В класната стая има равенство за децата. Да се назначават помощници за обучение на децата от различен етнос. А на българчетата кой ще помогне? Много родители теглят кредити, за да изпращат децата си на училище. Ние не знаем в национален мащаб колко пари се отпускат за интеграция на ромските деца и как се изразходват. Прави ми впечатление, че в ОУ “Неофит Рилски ” в Дупница 1/3 от децата са от ромски произход и са добре облечени, чисти… За какво трябва да се отпускат още пари от държавата? За да ходят на училище, децата от ромски произход ще се извозват с автобуси от домовете им до училище. Родителите им получават помощи за тях, не плащат ток и вода. Децата се учат от родителите си. Утре като пораснат и навършат 18 години, те ще искат всичко наготово, без да плащат. Не съм против ромите, но за българчетата, които все повече намаляват, кой ще мисли?”, попита Георги  Пехливански и продължи: “Зная, тази стратегия трябва да се гласува, за да се вземат пари за образованието отнякъде, но това не е начинът”, категоричен бе съветникът от БСП.

По темата се изказа и общинският съветник от ОДБ Костадин Костадинов, който заяви: “Надпреварата за ученици в дупнишките училища става вълча. В началото на тази учебна година 20 ромчета не можаха да се запишат в първи клас и останаха извън системата. Ако не се образоват, те ще станат проститутки и крадци, кой ще е виновен тогава? Има много нарушения при записването на децата в училищата в Дупница”, допълни той.

“Директори на училища, къде явно, къде с подставени лица, оказват натиск върху… Петков, отговарящ за образованието в общината. Всички хитруват, така че да не записват ромчета в техните училища. Миналата година беше направено райониране при записване на учениците, за да не останат деца извън училище, но натискът от страна на директорите е голям”, заяви кметът Методи Чимев и допълни: „Родители правят петиция срещу кмета на общината, искат в ОУ “Евлоги Георгиев” да има три паралелки в един клас, вместо определените при районирането на учебните заведения. Има законови положения и те ще се спазват. За всичко е виновен кметът. Осем години съм свикнал да съм виновен за всичко”, заключи М. Чимев.

Д-р Пламен Соколов, независим общински съветник, предизвика дебат, като повдигна въпроса за представителството на Общински съвет в ръководството на Окръжна болница – Кюстендил, в която общината има дялово участие с 5,4%.

На предишно заседание на ОбС д-р Пл. Соколов беше избран да представлява общината на общото събрание на Окръжна болница, но той не присъствал и вчера даде обяснения защо: “На 29 май трябваше да присъствам на годишно събрание на Окръжна болница като представител на общината. Получих покана с дневния ред, но не и съпътстващите я документи. Дневният ред съдържаше отчет на финансовото състояние на болницата. Моето отиване на това събрание щеше да има формален характер и да искам нещо да кажа, аз не съм запознат. Затова моля да се изискват от общината документите по дневния ред на следващо събрание и да се разглеждат на заседание на ОбС. Този от  нас, който отиде в Кюстендил, да е подготвен, иначе присъствието на когото и да било е безсмислено”, заяви д-р Пл. Соколов.

Идеята му беше приета и гласувана. Местните парламентаристи дадоха съгласието си да се продаде общински имот на семейство, което построило къща върху него. Сесията приключи, след като беше гласувана финансова помощ от 1500 лв. на болна жена от село Яхиново.

ЙОРДАНКА ПОПОВА

  • Кметът на община Дупница М. Чимев /вляво/
  • Георги Пехливански
  • Костадин Костадинов
  • Станислав Павлов