В днешно време живеем в една леко изкривена, но също толкова плашеща реалност, която сякаш е излязла от страниците на антиутопичния роман на Джордж Оруел “1984”. Причината - “Големият брат” гледа и слуша всичко и смартфонът в джоба ни му помага изключително много за това.
Нашата активност онлайн се наблюдава зорко, а затова се заговори усърдно преди година. Всички все още помним неотдавнашния скандал с Cambridge Analytica, при който стана ясно, че дейността ни в мрежата се наблюдава и анализира и то без наше знание. Червената лампичка на потребителите светна, а Facebook претърпя огромни загуби заради сериозния отлив.
Последваха поредица от подобни случаи, във които участници бяха големите технологични гиганти, с които ние така сме свикнали. Google, Instagram и всички останали социални мрежи са се превърнали в неизменна част от нашия живот, но през последната година и половина станахме свидетели на бъгове, хаквания, изтичане на данни и дори злоупотреби. Научихме ли си урока? Съвсем не, и това е много добра новина за технологичните компании и маркетолозите. Сега се завихря нова порция скандали.
Преди няколко месеца стана ясно, че Amazon подслушва потребителите си през своя виртуален асистент Alexa. Разговорите на хората се слушат от специално назначени за тази цел работници, а това се оказа доста обезпокоителен (и не съвсем нов) факт. Сега наред е Google. Компанията официално призна, че нейни служители слушат аудио записите на Google Home smart speakers.
По думите на технологичния гигант всичко е с добронамерени цели. Езикови експерти са били наети, за да анализират “откъси”, както се изразиха в официална позиция от Google, а целта била да се подобри услугата с разпознаването на глас.
Резултатите били използвани да се подобри виртуалния Google асистент и да се работи върху системата с изкуствен интелект, която се ползва от технологичната компания. Как работи асистентът? Той разбира и изпълнява гласови команди, отговаря на въпроси за новините, времето, а освен това може да контролира и дъщерни устройства, които са свързани с мобилния телефон и интернет у дома.
След като се появи новината, че Google подслушва потребителите си, от компанията излязоха с официално изявление, в които обясниха, че много малък брой потребители са станали обект на подслушване и са останали напълно анонимни. Разговорите били транскрибирани от експерти.
Към момента тече вътрешно разследване по случая, тъй като част от информацията е изтекла. Някой от въпросните служители е нарушил правилата и аудиозапис на датски потребители е изтекъл в пространството. Защо и как се е случило обаче тепърва предстои да стане ясно.