Спортен комплекс „Тракиец” в Житница се сдоби с акт от 500 лева, след констатирани нарушения от страна на данъчните от Пловдив. Служители на приходната агенция са влезли в заведението до плувният басейн. Направена е покупка, а след това е започнала и проверка. Извършена е „стоп каса”, от която става ясно, че има разминаване между отчетената сума по касов апарат и наличност в касата. Несъответствието е било от 36 лева. Фактическата наличност била 123.74 лева, а според фискала наличните средства били в размер на 87.70 лева, пише trafficnews.bg
Данъчните съставили акт на фирмата, а след месец на управата било връчено наказателното постановление. В него бил описан и размерът на санкцията – 600 лева.
Фирмата подала жалба за отмяна на постановлението в съда. Като мотиви са описани, че глобата е незаконосъобразна и неправомерна. Управата разказала, че отговорността за допуснатото нарушение не била на дружеството, а на длъжностно лице отговарящо за цялата документация по касовите апарати.
В заседание в Районен съд магистратите не се съгласили с твърдяното от жалбоподателя. По думите на съдиите, действията на проверяващите са били правомерни, а фактите и обстоятелствата в наказателното постановление безспорно доказани и правомерни.
Що се касае до отговорността, според съда няма значение кое точно длъжностно лице не е регистрирало чрез операция „служебно въведени” конкретната промяна в касовата наличност. За това бездействие носи отговорност дружеството, в случая СК „Тракиец”.
Заради тези грешки се налага глоба - за физическите лица, които не са търговци, в размер от 100 до 500 лева, или имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 2000 лева.
Тъй като обаче това е първо провинение на фирмата по тази разпоредба на закона, съдът намалил наложената в началото глоба от 600 лева на 500 лева.
Прочетете още
- 09:00 Александър Сано: Културата е битка за оцеляването ни като нация ВИДЕО
- 15:00 Жена сигнализира за измама с цените при сергии за продажба на череши в София
- 17:00 Деца превърнаха „Витошка" в изпитателна писта с въже и тротинетка ВИДЕО
- 18:00 Войната на пътя има верига от съучастници - от фиктивните прегледи до липсата на контрол