Социалните мрежи бяха залети от снимки на възрастни хора. Новата мания по мобилното приложение FaceApp обаче може да се окаже опасна за личните ни данни. Приложението е руска разработка, а много хора алармират, че това е начин за източване на информация. Темата, разбира се, е изключително чувствителна и на територията на България, особено в последните няколко дни, защото всичко се развива в контекста на една хакерска атака срещу Националната агенция по приходите.

Само за няколко дни предизвикателството #faceappchallenge превзе онлайн пространството. Всичко, което е нужно, е свалянето на едно мобилно приложение през магазина на Google. Изкуствен интелект обработва снимката и ни показва как бихме изглеждали, когато вече сме на възраст. След като предизвикателството обиколи цялото земно кълбо и то за отрицателно време, софтуерен инженер предупреди потребителите да бъдат внимателни - снимката се публикува автоматично навсякъде, а нещата стават доста по-притеснителни, когато се замислим чия точно е разработката.

И така - възможно ли е едно мобилно приложение да е част от зъл план на руснаците да източат личните данни на хора от цял свят? Към истерията се включи и Демократическата партия в САЩ. От Националния комитет са изпратили сигнали и настояват ФБР да предприеме разследване по въпроса. Има подозрения (вероятно съвсем основателни), че приложението съхранява данните, а притеснителното е начинът, по който това се случва, а и начинът, по който евентуално се употребява въпросната информация.

Според условията за ползване на компанията – FaceApp получава правото да използва “снимки и друга информация, публикувана от потребителите за рекламни цели”. В това число влиза името, гласовите съобщения и всички харесвания в социалните мрежи. Има и нещо по-обезпокоително - в условията за ползване е записано, че приложението получава провото да съхранява вашата информация дори и след като приложението е деинсталирано от устройството. Освен това, от компанията не посочват и за какъв период от време имат право да съхраняват въпросните данни.

Проблемът се задълбочава още повече, тъй като компанията получава и правото да транспортира събраната информация до всяка една държава, в която оперира приложението. Да, точно така, това означава, че данните ви могат да достигнат и до Русия. Според официално изявление на FaceApp пред технологичния сайт TechCrunch – събраната информация стои на сървъра и се използва единствено за подобрение на услугата. Снимките се изтриват обикновено два дни след качването им. Освен това от компанията уважават и искания на потребителите снимките им да бъдат премахнати от сървърите на приложението.