Над 60 души годишно умират след зараза с бяс, 200 хиляди се разболяват от жълта треска, а 68 хиляди по света се заразяват с японски енцифалит.
Това са данни от Световната здравна организация и показват с какво може да се сблъскаме, докато прекарваме отпуската си в други земи.
Всяка страна има своите рискове.
Най-важното е да бъдете добре инфомирани, защото някои от ваксините трябва да се бият половин година преди плануваното пътуване, а при други е достатъчен срок от месец.
Подробна информация може да видите на сайта на Националния център по заразни и паразитни болести.
Хората, които са планирали пътуване зад граница, особено в развиващите се страни от Америка, Африка и Азия, са изложени на сериозен риск от редица инфекции.
Тази опасност зависи предимно от местното разпространение на даденото заболяване, както и от някои други фактори като възраст, здравословно състояние и имунизационен статус на пътуващия, място и продължителност на престоя и вида на транспортното средство, с което ще се придвижи до конкретната дестинация.
За да се избегне рискът от тежки заболявания, които могат да доведат до фатален изход е въведена практиката при пътуване в по-слабо развити икономически страни, с недостатъчно добри санитарно-битови условия, да се извършат имунизации срещу определени инфекциозни заболявания, разпространени в съответната дестинация.
Най-добре е имунизациите да бъдат направени 6 до 8 седмици преди пътуването (максимум 4 седмици преди него), за да бъде съобразено поставянето на ваксините с тяхната съвместимост и за да се изгради постваксинален имунитет, включително и при тези, които изискват приложение на повече от една доза за завършване на имунизационната схема.
При съставяне на индивидуален имунизационен план на пътуващия е важно да се спазват няколко имунологично обусловени правила:
- Допуска се удължаване на интервала между приемите на една ваксина, но не и скъсяване на минималния такъв, който е посочен от производителя на ваксината.
- Основно правило е, че инактивираните ваксини са съвместими с други инактивирани или живи ваксини и могат да се прилагат едновременно, но на различни инжекционни места или в произволен интервал, без това да се отрази отрицателно върху имунния отговор.
- Когато се поставят две живи ваксини, в повечето случаи се допуска едновременното им приложение на различни инжекционни места, но ако не са приложени в един ден, трябва да се спази интервал от най малко 4 седмици между тях.
Според международните здравни правила, може да не бъдете допуснати в някои страни,ако нямате поставена ваксина срещу жълта треска.
Разпоредбите, свързани с имунизациите в различните страни, често се променят, така че преди да предприемете пътуването, се осведомете за епидемичната обстановка и необходимите ваксини за съответните страни.