Според статистиката над 100 милиона жени по света в момента взимат противозачатъчни. Хапчето за контрол на раждаемостта е въведено през 60-те години на миналия век и бързо се превръща в един от най-популярните методи за контрацепция света. Но това хапче тогава е съдържало много високи нива на естроген и прогестин, което го е правило изключително опасно и с много странични ефекти.

Количеството хормони в хапчето е било близо 10 пъти повече, отколкото е необходимо за контрацепция. Последствията са ужасни: хиляди жени са загинали, а мнозина са получили увреждания. Днес 40 години по-късно хапчето има различна формула, но възможните опасни странични ефекти остават.

Ето 10 неща, които всяка жена трябва да знае за хапчето

1. Хапчето е канцерогенно

Според Световната здравна организация, хапчетата за контрол на раждаемостта са в същия клас като токсини като тютюна и азбеста. Освен това проучванията показват, че тези хапчета увеличават риска от рак на гърдата до 30%.

2. Хапчето води до натрупване на плаки в артериите

Сърдечносъдовите рискове от синтетичен естроген са известни още от 1940 г., включително способността му да причинява кръвни съсиреци, разширени вени, аборт и ПМС. Според изследване, направено в Университета в Гент, Белгия, всеки 10 години употреба на орален контрацептив е свързано с 20-30% увеличение на натрупването на плака. Проучванията показват, че по-новите хапчета за контрол на раждаемостта съдържат дроспиренон, синтетична версия на женския хормон прогестерон, което води до по-висок риск от образуване на кръвни съсиреци в сравнение с предишните форми.

3. Хапчето намалява либидото ви

Хапчето потиска производството на някои хормони, наречени андрогени, като например тестостерон, които пряко пречат на сексуалното желание и удоволствието.

4. Крайно свиване

Според лекарите синтетичните хормони в хапчетата за контрол на раждаемостта могат да свиват клитора с 20%, което дава името на хапчето като "генитално осакатяване".

5. Хапчето и наддаването на тегло

Завишените количества естроген водят до инсулинова резистентност, повишаване на теглото, депресия и психоза.

6. Хапчето е свързано с по-слаби кости (остеопороза)

Според канадските изследователи, жените, които приемат противозачатъчни хапчета, имат по-ниска костна минерална плътност от жените, които никога не са използвали орални контрацептиви.

7. Хапчето и диабет

Според ново проучване, жените, които са използвали хапчето преди забременяване, са с 40% по-голяма вероятност да развият диабет, отколкото жените, които не използват никакъв метод за контрол на раждаемостта.

8. Хапчето уврежда нашата чревна флора

Хапчетата за контрол на раждаемостта разрушават добрите бактерии в храносмилателната система, което открива пътя за гъбични инфекции и други заболявания. Обикновено, когато жените решат да спрат хапчето и да имат бебета, те развиват тежък микробен дисбаланс в червата.

Лекарството може да причини артрит, автоимунно заболяване, дефицит на витамин В, синдром на хроничната умора, акне, екзема, хранителни алергии и хранителна чувствителност, чревни заболявания, синдром на раздразнените черва, псориазис и др. Освен това, вашето бебе наследява вашата чревна флора. Ако вашата чревна флора е небалансирана, тогава вашето бебе ще я наследи.

9. Хапчетата и изчерпването на хранителните вещества

Пероралните контрацептиви могат да доведат до недостиг на: цинк, магнезий, селен, витамин С, витамини В2, ВЗ, В6 и В12, заедно с фолиева киселина. Това може да се получи, тъй като черният дроб използва повече от тези хранителни вещества, за да се справи с естрогена.

10. Други рискове

Други рискове включват мигрена, заболяване на жлъчния мехур, високо кръвно налягане, промени в настроението, депресия, гадене, кървене или петна, доброкачествени чернодробни тумори, болезненост на гърдите и др.

Помислете два пъти, преди да вземете хапчето. Трябва да вземете под внимание бъдещите дългосрочни последици за здравето, които могат да се появят и потенциално здравето на вашето бебе./Zdrave.to