Милион и половина пенсионери в Гърция се намират на прага на бедността, тъй като годишните им доходи възлизат на 4500 евро, а са предвидените и нови съкращения на пенсиите през 2019 г., договорени с кредиторите на страната, пише гръцкото издание Нюз.ин.
Драматичната констатация се прави от университетския професор Савас Ромболис, който оценява като мрачни перспективите за гръцките пенсионери, чиито доходи са паднали до 50 на сто от началото на кризата.
Той смята, че съкращенията на пенсиите, извършени от 2010 г. досега, са довели до орязване на средната основна пенсия до 700 евро, според в. "Та неа".
Същият професор прогнозира, че проблемът с нереформираната пенсионно-осигурителна система ще стане още по-тежък през интервала от 2020 до 2030 г., когато ще да се пенсионират гърците, родени през 1960 г.
Ако погледнем процеса на раждаемост след Втората световна война, ще видим, че през 1960 г. в Гърция е имало по-голяма раждаемост, следователно ще има и по-голям брой пенсионери, което означава, че ще са нужни ресурси, за да бъдат финансирани новите пенсионери, казва още професорът.
/БТА/
Прочетете още
- 15:11 Пазарджиклия заседна на пясъка на плаж в Халкидики, дърпаха го с багер СНИМКИ
- 11:00 "Ако Емрах кихне, става новина": Тони Стораро изригна след нарушението на сина си в Созопол
- 17:13 Загиналата на пешеходната пътека във Велико Търново е съпруга на известен художник
- 14:00 Случаят „Балогун" показва колко тънка е границата между футбола и властта