Регистрираните фискални устройства в Пловдив са 17 996. Всички те трябва да бъдат подменени, съобщиха от приходната агенция в града.

За да изпълнят новите изисквания, регистрираните по ЗДДС фирми, трябва да надградят софтуера на съществуващите си фискални устройства до края на 2018 г. 

Нерегистрираните по ДДС и тези, които регистрират и отчитат продажбите си чрез Интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност – до 30 юни 2019 г. Всички разходи за подмяната или надграждането на фискалните устройства се признават за разход на фирмите. 

Над 330 млн. лв. годишно са загубите за бюджета от неотчитане на търговски обороти само в девет от най-рисовите браншове, чиято дейност НАП наблюдава. Инспекторите от приходната агенция разкриха нови схеми за укриване на приходи с използването на компютърни системи с фискална памет в последните месеци.

Сред тях са печатането на касови бележки, които не се отчитат във фискалната памет или манипулиране на софтуери, коетоводи до неотчитане на действителните размери на приходите от продажби на стоки и услуги. Заради неиздаване на касови бележки, както и установени манипулации на фискални устройства, през миналата година са запечатани над 2000 търговски обекта.