Археологическият екип на Здравка Коркутова и Мая Мартинова-Кютова откри втора костенурка в древния гроб в двора на Медицинския университет в Пловдив. „Тя е по-малка и не е толкова добре запазена като първата“, съобщи пред Plovdiv Time Здравка Коркутова. Находката е без аналог в българската археология.
„В представите на нашите древни предшественици костенурката се свързва с бог Хермес в неговия хтоничен аспект. Някои учени считат, че изобразяването на Хермес с костенурка в ръка е свързано с вярването, че убитата костенурка, подобно на душата на покойника се преселва в задгробния свят. Т.е. костенурката е пряко свързана с Хермес Психопомп и с безсмъртието на душата“, посочва част от работните хипотези археологът Мая Мартинова-Кютова.
На обекта са намерени и монети, сечени в монетарниците на Траянопол и Филипопол и датират от времето на императорите Каракала (198-217) и Елагабал (218-222). В гроба разположени телата на трима покойници – двама възрастни и дете, вероятно семейство.
До проученото съоръжение са намерени още четири гроба, както и масивен зид от сграда който продължава под сградата на Детската клиника.
Публикуваме и специално написания за Plovdiv Time текст на Мая Мартинова-Кютова за уникалната находка.
През 2017 год. в двора на УМБАЛ Св.Георги бяха разкрити части от пет гроба, но много разрушени. През тази година се попадна на значително по-запазено гробно съоръжение. Тези разкрития не са изненада, защото този терен е част от западния некропол на Филипопол.
През 1965 г. Лили Ботушарова е проучила в двора на Болницата гробница с колесница, разкрита е половината, открити са скелетите на конете, апликация с изображение на император Каракала и Херакъл, две бронзови изображения на Дионис.
Гроба, който разкрихме тази година е от най-разпространения тип гробно съоръжение - зидан тухлен гроб с плоско покритие, в случая от плоски гнайсови плочи. Ориентиран е север-юг, с леко отклонение на североизток. На дъното е оформена „възглавница“ от поставени под наклон тухли.
Първото впечатление беше, че гробът не е отварян, но след като разширихме терена за проучване и разкрихме цялото съоръжение, се оказа, че покритието е нарушено в южната половина, т.е. някой ни беше изпреварил. Това вероятно е станало още през античността.
Погребалният обряд е чрез трупополагане. В гроба скелетните останки не се откриха в анатомичен порядък, бяха разнесени. Откриха се кости от три индивида, два възрастни и едно дете на възраст около 10-11 години. Това ни дава основание да направим заключение, че се касае за гробно съоръжение, в което е погребано семейство. Но само ДНК анализ може да потвърди това предположение.
Вътре в гроба, освен костите се откриха коруби на две костенурки – възрастна и малка. Откриха се и монети, очевидно поставени като Харонов обол . С поставените от близките в гроба монети се плаща на лодкаря Харон, който прекарва мъртвите в подземното царство на Хадес.
Монетите са сечени в монетарниците на Траянопол и Филипопол и датират от времето на императорите Каракала (198-217) и Елагабал (218-222). Откритите монети ни дават възможност да прецизираме датировката в III в., дори след първата четвърт, когато са отпечатани монетите. От гробните дарове открихме само фрагмент от костена игла за коса, фрагментиран стъклен съд и едно бронзово мънисто от огърлица.
Изненадаха ни двете костенурки. Присъствието им в гроб е необичайно , паралелите са малко и от далечни места. От друга страна в представите на нашите древни предшественици костенурката се свързва с бог Хермес в неговия хтоничен аспект . Някои учени считат, че изобразяването на Хермес с костенурка в ръка е свързано с вярването, че убитата костенурка, подобно на душата на покойника се преселва в задгробния свят. Т.е. костенурката е пряко свързана с Хермес Психопомп и с безсмъртието на душата.
Разбира се, това все още е работна хипотеза. Нашата работа не свършва на терена. Следва продължителна обработка на материалите , на направената фото и графична документация, докато се достигне до категорични изводи и датировки.
В този процес участват много специалисти, без които нашата работа не е пълноценна- лабораторна обработка на находките от реставратора Милица Илиева , антропологична експертиза на костния материал от доц.д-р Г.Томов, обработка на монетите от нумизмата Д. Давидова и др. В теренната работа участваха и студенти от ПУ „Паисий Хилендарски“, от специалности история и археология. Много е приятно че има млади колеги, мотивирани, с интереси, все пак трябва да има приемственост.
Не са верни изнесените в пресата факти, че работници правили ремонт и попаднали на гроб. Разкопките се провеждат втора поредна година във връзка с изграждане на топлопреносна мрежа между клиниките на УМБАЛ „Св.Георги“ База 1 и Медицински университет – Пловдив.
Инвеститор е ЕВН България Топлофикация ЕАД, който по закон финансира и разкопките. В процеса на изкопните дейности задължително присъства археолог , който се намесва при констатиране на археологически структури. Така беше и при реконструкцията на бул. Васил Априлов.
Прочетете още
- 16:15 Жител за улица, характерна за палеолита: Иска ни се да отговаря на еволюционния напредък
- 17:00 "Одринското езеро" - новата пловдивска атракция в Кючука
- 20:00 След 1460 дни: ремонтираха тавана на подлеза на Централна гара в София СНИМКИ
- 15:00 Издирването продължава: Счупен е кракът на детето, блъснато от шофьор в София