Берое си тръгна от евротурнирите след втория квалификационен кръг на Лига Европа. Старозагорци паднаха с минималното 0:1 на гости на ХИК Хелзинки и с общ резултат 1:2 се простиха с мечтата си да продължат напред.  В герой се превърна японецът Атому Танака, който отбеляза единственото попадение в мача в 26-та минута. Това се оказа достатъчно и за победата, и за класирането на отбора му напред.  Но трябва да се отбележи, че в този мач финландците не блестяха и просто успяха да излъжат българския си съперник, единствено благодарение на по-големия си опит в международните битки.  Мачът започна предпазливо, като и двата тима не поемаха излишни рискове. Домакините имаха малко по-острите атаки, въпреки че и нулевото равенство ги устройваше. И нормално те първи стигнаха до положение още в 9-та минута.  Тогава след едно опасно центриране от корнер на Тайе Тайво топката стигна до Лум Реджепи и той стреля с глава, но само на няколко сантиметра встрани от вратата. След това битката продължи да е равностойна, за да се стигне и до първия шанс за Берое в 19-та минута.  Във въпросната ситуация Георги Божилов реши да стреля от над 25 метра при една продължителна атака на тима си, но за нещастие топката мина на няколко сантиметра встрани от вратата.  В тези минути българският отбор погледна по-смело напред и беше много близо до гола в 24-та минута. Тогава Кохей Като намери след един свой пробив Неманя Милисавлевич в наказателното поле. Сърбинът стреля от чистото положение, но ударът му мина на сантиметри над гредата.  И само минута по-късно българският отбор беше наказан за тези пропуски. В 26-та минута Тайе Тайво изпълни пореден корнер и при него отново защитата на Берое беше нестабилна. Това позволи на Лум Реджепи да стреля с глава, Макенджиев изби слабо и качи топката на главата на Атому Танака, който на празна врата откри резултата - 1:0.  До почивката старозагорци погледнаха по-смело напред, но чистите положения не бяха толкова много. В същото време защитата на "зелено-белите" продължаваше да е колеблива при статичните положения и Танака можеше да вкара и втори гол в 32-та минута, но в последния момент ударът му беше избит от защитник.  В последните минути на полувремето беройци пробваха два далечни изстрела, но те бяха неточни. В 40-та минута пък Божилов стреля в аут с глава от 7-8 метра пред вратата след страхотно центриране на Кирилов. Така почивката дойде при аванс от един чист гол за домакините от Хелзинки.  Втората част започна доста по-равностойно и без множество чисти положения. В тези минути беройци разчитаха предимно на статични положения, но и при тях нямаха късмет. А при едно от тях Илия Миланов не можа да засече топката от вратарското поле и я прати в аут.  В същото време финландците изглеждаха доволни от преднината, която бяха завоювали преди почивката и дебнеха шансовете си на контраатака. Но реални възможности пред тях просто нямаше в началото и средата на второто полувреме.  Положенията бяха наистина малко, а атаките на Берое бяха безплодни. Нещо като шанс се откри за Педро Маркес в 74-та минута, когато българският отбор имаше пряк свободен удар отстрани на наказателното поле. Подаването на португалеца обаче беше много слабо и вратарят на финландците улови без проблеми.  В тези минути домакините се бяха прибрали назад и се задоволяваха само да отблъскват натиска на противника си. В интерес на истината това им се удаваше без особени проблеми.  Така се стигна до последните минути, в които беройци се хвърлиха ва банк напред. Но това не носеше така търсените опасни положения пред вратаря на ХИК. Многобройните центрирания на българския тим бяха обречени на неуспех сред снажната защита на противника.  В 87-та минута защитникът Лум Реджепи за малко да си вкара автогол с неразчетено връщане към вратаря, но все пак стражът се справи с тази задача и изби в корнер. С него постепенно се изчерпаха хубавите ситуации за Берое.  В последните минути хаотичният натиск на българите доведе само до някои разбърквания, но нищо повече. И така в крайна сметка ХИК надделя с 1:0 и продължава в следващия кръг, без да надиграе старозагорския си опонент.  ХИК Хелзинки: Томас Дене, Медо, Лум Реджепи, Тайе Тайво, Иван Татомирович, Николай Алхо, Атому Танака, Алфредо Морелос, Антъни Анан, Виле Ясалто, Намди Одуамади, Маркус Ууситало; Резерви: Аапо Халме, Себастиан Сорса, Тони Колемайнен, Ричард Гадже, Себастиан Далстрьом, Микаел Форсел; Берое: Благой Макенджиев, Веселин Пенев, Илия Миланов, Иво Иванов, Венцислав Василев, Георги Божилов, Кохей Като, Том, Неманя Милисавлевич, Ерик Почански, Радослав Кирилов; Резерви: Михаил Михайлов, Георги Динков, Станислав Дрянов, Васил Панайотов, Александър Василев, Педро Маркес, Александър Колев. Коментирай