Европейската комисия издаде днес препоръка към правителствата на държавите от Съюза да сложат под ключ имигрантите, на които е отказана закрила в ЕС.
"За тези, за които е издадено решение за връщане и има риск да се укрият, препоръчваме да се държат в центрове от затворен тип", заяви комисарят за миграцията Димитрис Аврамопулос.
Според служител на Еврокомисията причината е, че данните сочат, че самолетите, които връщат отхвърлени имигранти, летят полупразни, тъй като пасажерите им са се укрили след получаването на отказите за убежище и властите не могат да ги намерят на посочените от тях адреси. Едва около 36% от решенията за връщане се изпълняват на практика, съобщи Брюксел.
Европейската комисия смята, че около 1 милион души ще подлежат на връщане по родните си места, тъй като не отговарят на условията да получат бежанска закрила в ЕС.
ЕС изчислява, че при влезли около 2 милиона имигранти от 2015 г насам около половината ще получат отказ за международна закрила и по европейските правила подлежат на връщане. Става дума основно за граждани на Афганистан, Ирак и Нигерия, които следват по многочисленост сирийците. Последните имат право на престой заради войната в родината им.
Еврокомисията похвали страните от Западните Балкани - основно Босна, Косово и Албания, че с готовност приемат гражданите си, които не са получили европейски статут, както и държавите по източните си граници - основно Украйна и Беларус, че вземат обратно своите. След подписването на споразумението с Афганистан връщанията и там са се увеличили, но не така стоят нещата с повечето африкански държави, обясни служител на Комисията.
Затварянето на имигранти в центрове от закрит тип няма да се отнася до тези от тях, които пожелаят да се върнат доброволно, уточниха от институцията.
"Рисковите" имигранти трябва да се държат в закритите центрове, още преди да е приключила процедурата им по искане на убежище.
Освен това Еврокомисията настоя 28-те й членки да използват максималните срокове за задържане, за да осигурят качването на самолетите на съответните хора. Европейското право предвижда срокове от 6 до 18 месеца. Макар в законодателството в някои държави да има по-кратки срокове, европейските имат предимство пред тях, посочи служител на Комисията.
Препоръката за вкарването на мигрантите в центрове от затворен тип се отнася и за непълнолетните и децата без придружители.
"В някои случаи това за тях е най-добрият вариант, за да избегнат експлоатация", поясни Аврамопулос.
По данни от 2016 г. следите на над 10 000 непълнолетни и деца, влезли в ЕС, се губят и подозренията са, че някои от тях са станали жертва на различни посегателства, включително сексуални.
В същото време Комисията подчертава, че в лагерите трябва да има добри условия за задържаните и те да се третират с достойнство.
"Не става дума да правим концлагери", заяви Аврамопулос, подчертавайки, че закритите центрове ще улеснят процедурите за връщане на незаконните имигранти.
В края на 2016 г. България получи почти 160 млн евро от Брюксел, включително и за построяване на три временни центъра от затворен тип в близост до границата с Турция, както и да преобразува част от тези от отворен тип в закрити.
Еврокомисията съобщи, че няма засега да наказва държавите, които не изпълняват обещанията си да приемат бежанци от Гърция и Италия по общите квоти, договорени от ЕС. Тя обаче призова за пореден път приемането да се ускори, тъй като около 26 000 души в Италия и Гърция вече са с готови документи и очакват да отпътуват към вътрешността на ЕС.
Схемата за преразпределение за 98 255 души изтича през септември, а по нея досега са прехвърлени около 13 500 души и остава да се разделят още около 85 000.
България е посочена сред страните, които правят малко, за да изпълнят ангажиментите си. В същата категория са и Чехия, Словакия и Хърватия. От обещани 310 бежанци от Гърция досега у нас са дошли 29, а от Италия - при 140 не сме взели нито един. От бежанските лагери в и край Турция сме се ангажирали да приемем 50, но не сме приели никого.
Досега само Малта и Финландия са на път да изпълнят квотите си, а Полша, Унгария и Австрия отказват да приемат хора по своите, призна Еврокомисията.
От там признаха, че обмислят удължаване на схемите и се опитват "с добро" да убедят правителствата да изпълнят собственото си решение за квотно преразпределение.
Еврокомисията отчете пореден успех на сделката за спиране на миграцията с Турция, която влезе в сила миналия март. Броят на нелегалните имигранти, пристигащи всеки ден в Гърция, е спаднал от около 1700 преди сключването му до 43 сега, което позволява всички да се регистрират и идентифицират, но лагерите на егейските острови са препълнени и чакащите кандидат-бежанци недоволстват от условията.