"Газпром" изпрати помирително предложение до Европейската комисия за условията на доставките в 8 източноевропейски държави, включително в България.
В първия работен ден след Коледа руската компания е предоставила на Брюксел предложения за промени, които да уредят продължаващия от години спор за цените и условията на доставките на газ в Източна Европа, който заплашва руската фирма с многомилионни глоби.
Подробности от офертата не се разкриват. В писмо до няколко европейски медии "Газпром" само посочва, че се надява те да са достатъчно приемливи за уреждането на спора и да се възприемат позитивно от пазарите.
С предложението държавният доставчик "Газпром" поема правно ангажиращи ангажименти към своите клиенти в България, Полша, Унгария, Чехия, Словакия и трите прибалтийски републики.
Руската компания и Еврокомисията се уточниха за получаването на офертата в края на октомври. Няколко седмици по-късно Брюксел позволи увеличаването на обемите на руски газ за Германия - най-големият пазар на компанията в Европа, като свали някои ограничения за продължението на "Северен поток 1" - ОПАЛ - от Германия до Чехия. Официално връзка между двете действия беше отречена.
Брюксел предприе наказателно разследване срещу "Газпром" през 2012 г., а през 2015 г. отправи обвинения в три области: цените на доставките, ограничения за препродаване на получените количества в отделните държави от Източна Европа и обвързване на доставките с изграждането на нови руски газопроводи в ЕС.
Според "Файненшъл таймс" новото предложение от Москва съдържа нови цени за доставките на газ в България и още няколко централно- и източноевропейски държави, тъй като другите два проблема са били решени по-рано по други дела, заведени срещу "Газпром".
Европейската комисия потвърди получаването на офертата и увери, че тя ще бъде изучена подробно.
Преди 3 седмици еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер съобщи, че Брюксел няма да бърза с отговора и че ще подложи на пазарен тест предложението, за да провери дали ангажиментите ще се реализират по начина, описан от "Газпром". Намеренията на компанията ще бъдат консултирани и с властите на 8-те засегнати държави, включително с българските.
Вестагер обясни, че Брюксел иска да постигне две цели от самото начало наказателното разследване: "газът да тече свободно и да се продава по пазарни цени".
Комисията започна разследването срещу "Газпром" с подозрение, че някои от търговските й практики представляват злоупотреба с господстващото положение на компания на източноевропейските пазари на газ. Според Брюксел "Газпром" налага ограничения на клиентите си да препродават закупения газ през граница, което води до поскъпване на синьото гориво за тези страни и за крайните потребители.
В България и в Полша "Газпром" се е възползвал от доминиращите си позиции на пазара, за да изисква инвестиции в проект за газопровод, смята Еврокомисията.
Ако предложението на "Газпром" не бъде одобрено от Брюксел и компанията откаже да го промени допълнително, Европейската комисия може да й наложи глоба в размер от до 10% от световния й оборот. През 2014 г. печалбата на компанията възлиза на 106,3 милиарда долара.