#NoGroko! (Не на "голямата коалиция"): с този хаштаг, отпечатан на тениски, платнени чанти и проспекти, активисти на Германската социалдемократическа партия /ГСДП/ изразяват своята опозиция срещу нова коалиция с Ангела Меркел.
Сред тези дейци, които са твърдо против сближаване с консерваторите в опит за съставяне на правителство, е Бьорн Щайнборн, който членува в берлинска организация на ГСДП от близо три десетилетия.
"Аз съм против голяма коалиция", казва твърдо този 47-годишен банков служител, когото срещнах на проведения наскоро конгрес на ГСДП в Берлин, пише Яник Паске от Франс прес. "Защото не вярвам, че тя може да реши проблемите на страната ни. Вече управлявахме през последните четири години с ХДС (Християндемократическия съюз, партията на Меркел), нашите съвпадащи точки вече са изчерпани", се аргументира той.
Недоверие
Делегатите на ГСДП се произнесоха миналата седмица за започване на преговори с консервативния лагер, като все пак оставиха въпроса отворен: съвместно управление или подкрепа за правителство на малцинството на Ангела Меркел без участие в нови избори.
За днес в Берлин е предвидена първа среща на високо равнище между канцлера, лидера на нейния традиционен баварски съюзник, Християнсоциалния съюз (ХСС), Хорст Зеехофер и председателя на социалдемократите Мартин Шулц.
Последният обаче трябва да положи усилия, за да преодолее недоверието на активистите на своята партия, които раздаваха брошури срещу нова "голяма коалиция" и отправиха множество критики от трибуната на конгреса.
Младото поколение възнегодува особено силно срещу перспективата ГСДП да остане по-малък партньор на християндемократите.
Този противоестествен съюз "бе победен много ясно на 24 септември", когато бяха произведени парламентарните избори в Германия, смята Кевин Кюхнерт, ръководителят на Юсос, младежката организация на партията. ГСДП регистрира най-лошия си изборен резултат от 1949 г. с 20,5 процента.
Това отстъпление "е всичко друго, но не и призив на избирателите да се направи отново една такава коалиция", подчертава Кюхнерт.
Депутатът социалдемократ Карамба Диаби констатира голямо недоверие от страна на "нашите млади хора", които бяха "двигателят на кампанията и те са много разочаровани".
Активисти срещу голямата коалиция държаха на входа на залата, където се проведе конгресът, малки плакати с враждебни послания.
"ГСДП е силна само когато е сама!", написа един активист. Други лозунги гласяха: "В една GroKo ГСДП губи още повече своята идентичност" и "Groko е последният пирон в ковчега на социалдемокрацията".
Защото за някои залогът ни повече, ни по-малко е бъдещето на това политическо движение, което е в отстъпление в цяла Европа.
Френският пример
"Виждаме, че във Франция социалистическата партия е почти мъртва", обяснява Мишел Раушхолб, 25-годишна активистка на Юсос от провинция Райнланд-Пфалц. "Това трябва да ни служи за пример", подчертава тя.
Младата жена се опасява, че един нов съюз може да принуди ГСДП да направи болезнени компромиси, които в крайна сметка да отклонят партията от традиционните й избиратели.
За близо 20 години след победата на Герхард Шрьодер през 1998 г. социалдемократите са загубили близо 20 процента. А според някои активисти - и своята идентичност.
Партията вече управлява на два пъти с Меркел (2005-2009 г. и 2013-2017 г.), но й е трудно да се представи като ценен фактор, като по-малък партньор: реформите, проведени по инициатива на ГСДП като въвеждането на минимална работна заплата донесоха изборна полза най-вече на канцлера.
В преговорите, които започват днес, следователно е "изключително важно да бъдат начертани червени линии" в социалната област и по въпроса за имиграцията, подчертава Мишел Раушхолб.
"За нас залогът не е властта като самоцел, а съдържанието, за да постигнем нещо за страната ни", допълва Бьорн Щайнборн.
Ръководството на партията знае, че е под наблюдение. Защото накрая активистите ще имат последната дума.
Предвидено е консултиране на над 430-те хиляди членове на ГСДП, в случай че техният лидер Мартин Шулц успее да постигне споразумение за съвместно управление с канцлера.
/БТА/