Грандиозен скандал с далавера за милиони левове разследва прокуратурата и икономическа полиция в Шумен, твърди ПИК. Става дума за афера, извършвана от години в местния екарисаж, който за капак тровел и местното население с радиоактивни отпадъци.

От сериозната далавера пък изплуват интересни имена, които стояли зад собствениците  известни политици от близкото минало, които искали само да взимат милиони, без да дадат нито лев за модернизация. „Всички тук знаят, че зад предприятието са червените Димитър Дъбов и  Евгений Узунов”, коментират шуменци. Припомняме, че още навремето двамата социалисти се сдобиха с прозвището „червените милионери“.

Припомняме ви, че името на Дъбов беше споменато от покойният вече шеф на ГДБОП Ваньо Танов като човек, който е изплувал в разработка срещу алкохолната мафия. Тогава социалистът се закани да съди Танов, но това така и не се случи.

Конкретната далавера с екарисажа е не само скандална финансово, но и престъпна екологично, тъй като трови хората с радиоактивното трупно брашно, което не се пази, съхранява и транспортира по законоустановен начин с цел да се пестят пари. Именно за това Агенцията по безопасност по храните затвориха тези дни  предприятието за неопределен срок, докато технологията за унищожаване на животински отпадъци не се приведе по европейски стандарт. Собствениците пък се опитаха да сплашват държавата да не си върши работата, изкарвайки работниците си под строй на протест.

„На екарисажа има издадени предписания и заповеди във връзка с проверки. Установени са доста нарушения. Добре знаете, че това е предприятие със специфична и отговорна дейност. Има редица изисквания и са установени нарушения, върху които са издадени тези заповеди. Няма проследимост на тези "продукти", което е опасно”, обясниха мотивите си експертите и са категорични, че екарисажът е опасен.

Разследващите са се натъкнали и на странни факти, свързани с финансирането на екарисажа. Твърди се, че са били надписвани тонове унищожени животни, за да може да се прибират повече пари. Знае се, че годишно те са в рамките на десетки милиони лева. Според скандален документ две прасета или две крави, например излизали общо 1500 кг. Говори се, че имало разработени класически схеми, така че да се завлича държавната хазна. 

Освен това екарисажът, въпреки, че изпълнява болшинството поръчки за унищожаване, технологично изобщо не се обновява. Независимо от мащабните средства, които са усвоени, ръководството не дава никакви средства за нова техника.  Именно заради остарялата технология, която се използва, заводът  отдавна не отговоря на европейските изисквания за безопасност и качество на работа и буквално трови населението.

 Реално  екарисажът  директно замърсява въздуха в района, тъй като при  горенето се отделят вредни емисии.  Установено е, че липсват  съвременни филтри, които да не позволяват твърдите частици да попадат във въздуха. Отделно от това в завода няма склад, с който  да се гарантира, че трупното брашно,  което  се пази там и е радиактивно,  няма да облъчи и разболее хората. Това може до доведе до фатални последици за тях.

Много притеснително е, че не се обезпечава и специализиран  обезопасен транспорт, който да извози опасния продукт до пещите за изгаряне при висока температура, които в страната са две. Според евростандартите е нужно за тази цел да се използват машини с висока степен на гаранция, че радиоактивният продукт няма да облъчи намиращите се в близост хора. Така нареченото трупно брашно е основен причинител на болестта „луда крава“. Съществува реална опасност, при начина на работа на шуменския екарисаж, да се нанесат необратими вреди на животновъдството, категорични са експертите в бранша.

Експертите на агенцията са твърдо решени да не  си затварят очите пред опасностите на въпросното предприятие. Битката вече се е пренесла и в съдебната зала. И не случайно, защото екарисажът годишно прибира от държавата в порядъка на няколко десетки милиони лева. Нещо повече - той се е превърнал в монополист в бранша и за да прилапа цялата сума, не допуска никаква конкуренция.