Президентът на САЩ Доналд Тръмп е все по-загрижен дали насрочената за следващия месец среща в Сингапур със севернокорейския лидер Ким Чен Ун може да се превърне в политически провал, пише в. "Ню Йорк таймс".
Тръмп все по-често иска съвет от помощниците си дали да продължи с историческата среща, която побърза да приеме. Президентът на САЩ е бил изненадан и разгневен от изявление на главния севернокорейски преговарящ по ядрената програма, който каза в сряда, че Пхенян никога няма да размени ядрените си оръжия за икономическа помощ, отбелязват представители на администрацията.
Изявлението е позната тактика на Северна Корея, но е рязка промяна на тона след седмици на помирителни жестове. В събота вечерта Тръмп се е обадил на южнокорейския президент Мун Дже Ин, за да го попита защо публичните изявления на Пхенян противоречат на уверенията, които южнокорейският президент е получил при срещата си с Ким Чен Ун в края на април.
Разговорът между двамата президенти, само три дни преди посещението на Мун във Вашингтон, показва засилващото се безпокойство и нетърпение на Тръмп, смятат някои представители. Засега няма признаци, че той обмисля да се оттегли от преговорите със Северна Корея.
Помощниците му обаче се притесняват, че Тръмп е показал, че държи прекалено много на срещата, както и че Ким може да предложи гаранции, които да изчезнат с времето. Освен това решението на президента на САЩ да се изтегли от ядреното споразумение с Иран повишава залозите в преговорите със Северна Корея.
Помощниците на Тръмп се притесняват и доколко той разбира подробностите по севернокорейската програма, както и какво трябва да настоява да бъдат ключовите компоненти от денуклеаризацията. Според южнокорейския президент Мун Ким е много добре запознат с всички елементи на програмата. Тръмп обаче е избягвал подробните брифинги за ядрената и ракетна програма на Пхенян, съобщават помощници, напуснали неотдавна администрацията.
Сблъсъкът със Северна Корея на масата за преговори е нещо ново не само за Тръмп, а и за всички високопоставени представители. Все още не е решено дали САЩ ще поискат Пхенян да се откаже от целия си арсенал и ядрена инфраструктура преди отмяната на санкциите, или ще предприеме по-традиционен и постепенен подход.
Засега представители на администрацията казват, че ще настояват на първия вариант. Дипломати с опит в преговорите със Северна Корея обаче казват, че ако Тръмп очаква успех, трябва да подходи с по-ниски очаквания, отбелязва изданието.
/БТА/
Прочетете още
- 10:00 Благодаря за последната преплавана миля
- 14:00 Астрологът Красимир Куртев за 2025 година: Войните влизат в критична фаза, очакват се политически катаклизми
- 17:00 Дядо Коледа смени шейната с автобус и зарадва софиянци СНИМКА
- 15:07 Надраха ли му я безпричинно? Столичанин се пита къде сгреши при паркирането СНИМКИ