Нарастващото търкане между Москва и Анкара след инцидента с бомбардировача Су-24 рискува да превърне Турция и Европа в съперници за алтернативните руски доставки на енергоресурси, твърди Анка Гарзу във вестник Politico, цитиран от БЛИЦ.
„Турция се намира в извънредно деликатна ситуация – прекратяването на газови доставки от Русия по геополитически причини ще стане за Анкара неизбежна катастрофа”, цитира изданието анализатора Симона Таглияпиетра от европейския институт Bruegel.
Тя обръща внимание, че в случай на прекъсване на връзката с Москва на турските власти ще им бъде извънредно трудно да диверсифицират източниците на газ в средносрочна перспектива.
Изданието отбелязва, че неотдавнашната визита на турския премиер Ахмет Давутоглу в Баку е свързано с желанието на Анкара колкото се може по-скоро да започне строителството на Трансанатолийския газопровод (TANAP), чието начало беше планирано за средата на 2018 г.
Този газопровод е ключова секция от по-мащабния проект за Южен газов коридор, стартирал с пълната подкрепа на Еврокомисията.
Проектът предвижда транспортиране на 16 млрд. куб. метра газ годишно от Каспийския район в Европа към края на десетилетието, като 6 млрд ще остават в Турция. Това дори не е глътка въздух за Анкара, тъй като вносът от Русия е 27 млрд кубометра.
Повишеното търсене на азербайджански газ означава, че Анкара ще започне да съперничи на Брюксел за ресурси, добавя анализаторът от Европейският център за политика (European Policy Center, EPC) Марко Жюли.
Не са твърде многообещаващи и опитите на турските власти да диверсифицират доставчиците на сгъстен природен газ (СПГ), отбелязва Politico. При визитата на Ердоган в Катар между двете държави е подписан меморандум за разбирателство, засягащ дългосрочната търговия със СПГ.
Сега Турция е способна да приеме едва 7 млрд газ от общия обем от 14 млрд – другата половина е договорирана с Алжир и Нигерия.
Според анализаторите, сегашните опити на Турция да разнообрази източниците на доставчици за енергосуровини са далеч от реалностите: „Всички тези варианти са неосъществими нито днес, нито утре, ни през тази зима”.
Анализаторите считат, че Русия няма да прекратява вноса на газ в Турция, такова решение може да бъде взето, ако конфликтът навлезе в нова фаза на ескалация.
Ердоган обаче отлично знае, че Русия обаче винаги постоянно държи ръка върху крана на тръбопроводите и прави всичко възможно да не я дразни. /Марица.бг