Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че западните еврочленки са готови, ако се наложи, да наложат задължителните квоти за преразпределение на миграцията.

Европейските лидери дебатираха до рано тази сутрин какво да се прави с миграционната политика на ЕС, но не постигнаха съгласие и отложиха въпроса за март.

Еврокомисията предложи постоянни задължителни квоти за разпределение на мигрантите, пристигнали в големи количества в граничните държави, към вътрешността на ЕС, но държавите от Вишеградската група са категорично против. Те заплашват да продължат да блокират новото законодателство за миграцията, с което ЕС иска да се предпази от бъдещи миграционни кризи. Останалите обаче искат реформата да се приеме, заедно с квотите под натиска най-вече на Италия, която е жертва на най-силен натиск откъм Средиземно море.

Ето защо някои евролидери заплашили, че ако до идното лято няма компромис, решението за квотите ще бъде наложено с мнозинство, вместо да бъде прието с единодушие. Така беше постъпено и при временните квоти за преразпределение, които бяха приети против волята на Унгария и Словакия. В последствие двете страни дадоха на съд решението, но европейските магистрати постановиха, че решенията с квалифицирано мнозинство в случая, са напълно легитимни.

“Европа не е просто банкова карта, която трябва винаги да бъде обслужвана, а срещу това да не се носи отговорност и да няма солидарност", заяви белгийският премиер Шарл Мишел.

"Не можем да имаме система, при която страните пазаруват, това което им харесва от Европа", добави и холандският правителствен шеф Марк Рюте, визирайки отказа на Полша, Чехия и Унгария да приемат бежанци, за което Европейската комисия ги съди.

Словашкият премиер Роберт Фицо обаче беше категоричен, че "няма такова човешко право да се пътува до ЕС", в отговор на критиките, че става дума за приютяване на мигранти, които бягат, за да се спасят от преследване.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който преди срещата разбуни духовете, наричайки квотите "неефективни" и "разделящи", каза че постигането на компромис ще бъде изключително трудно. Юнкер пък му се извини, затова че еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос го нарече “антиевропеец”.

Днес Туск заяви, че е удоволетворен, че всички лидери признават, че "защитата на територията и на външните граници, както и спирането на незаконната миграция" са първостепенен приоритет. Според него лидерите били приели, че квотите не могат да решат проблема с незаконната имиграция.

"93 процента от мигрантите, които имат право на разселване, са преместени, но дори и 100% да бяхме взели, пак те щяха да са по-малко от 2% от пожелалите убежище в ЕС", съобщи Туск. Той добави, че не е променил ни на йота мнението си за квотите и че ЕС се нуждае от "ефективен метод да спре или да намали незаконната миграция", както и че задължителните миграционни квоти не са решение на проблема.

За разлика от споровете какво да се прави с мигрантите, дошли в Европа, европейските лидери се споразумяха да дадат повече пари и да положат повече усилия за подобряване на ситуацията в Африка и в Близкия изток, за да премахнат причината хората да тръгват към Европа. Инициативите включват различни проекти, включително за обучение на граничари и военни части, които да пазят границите в Африка, така че мигрантите да не могат лесно да се придвижват на Север.

Еврокомисията обяви, че отпуска допълнително 100 млн евро на Световната организация по миграцията да усили връщането на икономически мигранти от Либия по родните им места, като им заплаща, за да могат да започнат собствен бизнес или да се обучават. ЕС очаква до февруари да изпрати обратно 30 000 мигранти от Либия у дома.
Европа ще създаде и постоянен финансов фонд за ограничаване на незаконната миграция в следващия дългосрочен бюджет на ЕС, за да не се налага държавите членки периодично да бъдат подканяни да дават пари за миграционни проекти.