Поредното ракетно изпитание на Северна Корея е заплаха за съседните страни, за региона и за цялата международна общност. Това се посочва в изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.
По нейните думи Пхенян е нарушил международните си задължения.
Могерини заявява, че ЕС е съпричастен с Япония, Южна Корея и региона.
В позицията й се допълва, че Пхенян трябва да прекрати провокациите и ядрената си и ракетната си програма незабавно.
Могерини отбелязва, че наскоро приетите нови санкции от Съвета на сигурност на ООН показват единодушието в оценката на поведението на Северна Корея. Тя уточнява, че ЕС подготвя собствени санкции срещу Пхенян и ще ускори подготовката след снощното ракетно изпитание.
Върховният представител отчита, че досега международната общност е показала сдържаност и изразява надеждата това да продължи. Могерини очаква продължаването на натиска над Пхенян да открие пътя към политически диалог и премахването на севернокорейските атомни оръжия чрез мирни средства.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг написа в Тwitter, че поредният ракетен опит на Северна Корея е ново нарушение на резолюциите на ООН и заплаха за мира и сигурността по света. По неговите думи тези действия изискват световен отговор.
/БТА/
Прочетете още
- 11:57 Шофьорът е бил с телефон в ръка преди фаталната катастрофа на "Тракия"
- 11:00 „Как да научим бебето да пази общинската собственост": Наръчник за старозагорски майки
- 12:41 Виждали ли сте Никол, близките ѝ я търсят СНИМКА
- 14:00 Куриер или нарушител? Спор за паркиране завърши с обвинение за удар по автомобил