"Руската дезинформация е изключително успешна и ние трябва да увеличим усилията да й се противопоставяме", заяви еврокомисарят за сигурността Джулиан Кинг по време на дебат за информационната война в Европейския парламент.
Кинг съобщи за над 3000 случая на фалшиви новини, като посочи, че "няма съмнение, че дезинформационната кампания е съзнателно насочена към ЕС". Изводът е направен от специалния отдел към европейската дипломатическа служба, който следи и опровергава руските атаки.
Отделът установил, че съобщенията се повтарят, макар да текат през различни източници и канали, което означавало, че са част от организирана кампания.
Кинг посочи, че пропагандата е част от руската военна доктрина и че "очевидно ЕС е под неин обстрел", особено Източна Европа.
България беше посочена сред държавите, които са обект на руската пропаганда и дезинформация.
Евродепутатите обаче настояха, че правеното до момента е недостатъчно и че срещу 17-членния отдел в дипломатическата служба Кремъл налива милиарди, за да излъчва фалшиви новини. Те настояха бюджетът на отдела да се увеличи, да се назначат повече хора и дори той да стане европейска агенция.
"Част от политиката на Русия е да сее раздор и поляризация в ЕС, да подкопава демократичния дебат и да укрепва евроскептицизма", заяви германската евродепутатка Ребека Хармс. Фалшивите новини са само част от тази политика, която включва и подкрепа за леви екстремистки и популистки партии, добави тя.
Според литовската християн-демократка Сандра Калнете "има сериозни опити да бъде подкопана нашата демокрация и нашият съюз". Калнете призова Европейската комисия да задължи националните медийни регулатори да санкционират всяка реч на омразата, независимо от медията, която я разпространява, както и да се разкрият действителните собственици на изданията.
Депутатите настояха да се защити "критичната журналистика, защото в противен случай ще бъдем оставени в ръцете на интернет троловете" и предупредиха, че борбата с пропагандата не трябва да се ползва за налагане на цензура.
Те поискаха големите социални платформи да бъдат по-отговорни към разпространяваните от тях новини и разкритикуваха Facebook, че е заменил редакторите, които контролират съдържанието, с компютърен алгоритъм.
"Най-добре е не да отговаряме с контрапропаганда, а да даваме факти", заяви в пленарната зала в Страсбург холандският либерал Йоханес ван Бален. Той разказа как видял свои снимки на Майдана в Киев, на които е с огромна пушка, без изобщо да е присъствал на мястото.
Евроскептиците обаче се опитаха да омаловажат проблема, като посочиха, че няма доказателства за намеса на руското разузнаване в изборни кампании, както и при гласуването на референдума за Brexit. От крайната десница пък казаха, че ЕС си търси в лицето на Путин изкупителна жертва за собствените си грешки и непопулярност. А пък съпартийците на Найджъл Фараж даже благодариха на издържания от Кремъл тв канал "Русия днес", че им давал думата, когато британските медии им отказвали.
Социалистите препоръчаха мерките срещу хибридната война да не се водят само срещу Русия, но и срещу начина на работа на американски медии като Fox News или катарската Al Jazeera.