Ухапването на кучета най-често се случва на ръце, крака и гърди. В същото време раните обикновено са заразени със слюнката на животното и имат силно изразена тенденция към бързо развитие на инфекция, защото кучетата никога не почистват зъбите си.

Ако кървенето след захапка не е твърде силно, не се опитвайте да го спрете незабавно. Заедно с кръвта от раната, слюнката на животното се измива, а оттук и микробите навлизат в плътта.

Мястото на ухапване трябва да се измие със сапун, разреден във вода (по-добре антибактериален), тъй като сапунът е в състояние да унищожи вируса на бяс. Самата рана може да се третира с 3% разтвор на водороден прекис.

Не е нужно да използвате алкохол, йод или парфюм, можете да изгорите голата тъкан и да  се излекувате по-бавно. Можете да обтаботите кожата около раната с 5% разтвор йод.

След това е необходимо да се наложи стерилна превръзка върху раната и да се свържете с най-близката лечебна институция. Трябва да направите това при всеки случай, дори ако сте сигурни, че кучето ви е ухапало вкъщи и е ваксинирано.

Раната трябва задължително да бъде лекувана от специалист, тъй като тъканите, разкъсани от зъбите лесно се заразяват с микроби. Освен това, без медицинска помощ, раната може да се лекува много дълго, а след това да остави груби белези.

Посещението на лекар също е важно за предотвратяването на бяс. Изследванията показват, че слюнката на животните съдържа вирулентен вирус на бяс не само по време яростна атака или в пик на заболяването, но също така и 24-28 часа преди началото на клиничните признаци на болестта. Има случаи, когато вирусът вече е бил в слюнката 5 и дори 14 дни преди началото на самата болест у животното./ Zdrave.to